“Gittiği Yere Hayat Ve Ferahlık Veren Kadın”

Secretary of State Hillary Rodham Clinton and German Chancellor Angela Merkel laugh during a State Luncheon in honor of the German chancellor, Tuesday, June 7, 2011,  at the State Department in Washington.  (AP Photo/Manuel Balce Ceneta)Bakanlık dönemini kapsayan anılarını kaleme aldığı “Hard Choices  (Zor Kararlar)” adlı kitapta Alman Şansölye için de çeşitli değerlendirmelere yer verdi.

Merkel ile ilk kez 1994 yılında Başkan Bill Clinton’un eşi sıfatıyla Berlin’de tanıştığını aktaran Hilary Clinton, o zamandan bu yana Alman siyasetçiyle bağının kopmadığını söyledi. Merkel o dönemde Helmut Kohl hükümetinde aile bakanı olarak görev yapıyordu.

Merkel’den “kararlı, akıllı ve dürüst bir kadın” diye bahseden Clinton, 2005 yılında çevre ve sağlık konularında Avrupalı erkek siyasetçilere nasıl söz geçirdiğini aktardı. “Gittiği yere hayat getiren bu kadını takip etmek ferahlık veriyordu.” ifadelerini kullandı.

Clinton, Merkel’in Euro krizinde gösteridiği yöneticilik rolünden de övgüyle bahsetti ve Alman Şansölye’yi “Avrupa’yı omuzlarında taşıyan kadın” olarak tarif etti.

39 Comments

Leave a Comment