Giyim Kuşama Müdahale: İsviçre’de Burka Yasaklandı

İsviçre’nin Tessin kantonunda, aşırı sağcı ve İslam karşıtı görüşleriyle tanınan siyasetçi Giorgio Ghiringhelli’nin burka yasağına yönelik önerisi için yapılan referandumda, çoğunluk “evet” oyu kullandı. Referandumda yüzde 65,4 evet oyuna karşılık, yüzde 33,35 hayır oyu kullanıldı.

Referandum sonuçlarına göre, ülkenin günburkaeyindeki Tessin kantonu sınırları içinde “hiç kimsenin kamuya açık alanlarda yüzünü örtme izni olmayacak, hiç kimse başka bir kişiyi cinsiyeti nedeniyle yüzünü örtmeye zorlayamayacak.”

Referanduma ön ayak olan popülist “Il Guastafeste” partisinden Giorgio Ghiringhelli, oylamada başarı sağladıklarını belirterek, “Halk, Tessin’de ve tüm İsviçre’deki fundementalistleri hezimete uğrattı” dedi. Anayasada yapılacak değişiklikte, burka ya da nikap sözcükleri geçmiyor. Yüzün kapatılmamasına ilişkin esaslar içeriyor. Referandum sonucuna göre, protesto gösterisi düzenleyenler ya da holiganların yüzlerini kapatması yasaklanacak. Burka giyen kadınların da yüzleri kapalı olduğu için burka giymeleri yasaklanmış olacak” dedi.

643 Comments