Google Yeni Bir Yazılım Geliştirdi Wikipedia’ya Rakip Oluyor

Google Brain’in araştırmacılarn şirketin yaratıcı makine öğrenme laboratuarı, İnternet’ten bilgi özetleyerek Wikipedia tarzı makaleler üretebilen yeni bir yazılım geliştirdi.

Google mühendisleri tarafından yapılan yazılım ilk olarak belirli bir konu için ilk on web sayfasını, Wikipedia girişini hariç tutarak çiziyor. Google aramasının ilk 10 sonuçunda bulunan bilgilerin bir özetini çıkarıyor. Bu sayfaların çoğu, makine öğrenme algoritmasını eğitmek için kullanılırken, birkaçı da yazılım çıktısını test etmek ve doğrulamak için yer alıyor.

Her bir sayfadaki paragraflar, daha sonra 32.000 tek kelimeyle bölünerek kısaltılmış uzun bir belge oluşturmak üzere toplanıyor ve sıralanıyor. Bu büyük metin, uzun cümlelerin kısaldığı soyut bir model için girdi olarak kullanılıyor. Metnin kısa bir özetini oluşturuyor.

İşte alta orijinal metin ve kısaltılmış hali:

 

Cümleler, sıfırdan yazılmak yerine, önceki çıkarma aşamasından kısaltıldığından, nihai sonuç oldukça tekrarlayıcı ve sıkıcı gelebilir. Örneğin AI‘nın Wikipedia tarzı bulanıklığı, şu anda insanlar tarafından düzenlenen çevrimiçi metinle karşılaştırmasına benziyor.

Mohammad Saleh ve Google Brain’deki meslektaşları, daha uzun girdi dizilerini destekleyen modeller ve donanımlar tasarlayarak botlarını geliştirmeyi umuyorlar. Çalışmalarını, yaklaşmakta olan Öğrenme Gösterimleri Konferansı’nda (ICLR) ilk kez sunacaklar.

Halihazırda, İngilizce Vikipedi tek başına herhangi bir uzunluğa sahip 5,573,495’den fazla makale ve diğer tüm diller için birleştirilen Vikipedi büyük ölçüde İngiliz Vikipedi’ni aşıyor ve 293 dilde 40 milyon makalede 27 milyondan fazla kelime veriyor. Çok şey var, ancak AI çözümüyle daha da fazla bilgi gelebilir, özellikle doldurulmamış “taslaklar” olan milyonlarca Wiki sayfası.

Eğer bir gün Wikipedia ile yarışacak  kadar iyi olursa, belki de diğer her türlü içeriği yazabilir. Haber yazma AI’ları aslında günümüzde oldukça ilerlemiş durumda. Reuters’in algoritma tahmini aracı gazetecilere bir cıvatanın bütünlüğünü ölçmeye yardımcı oluyor, BuzzBot haber yeryüzündeki kaynaklardan bilgi toplamıyor ve Washington Post, kısa haberler yazan bir botu kendi bünyesinde inşa edilmiş Heliograf’ı kullanıyor.

2 Comments