Google’dan, Pentagon İçin Akıllı “Drone” Devam

Mart ayında Google, Pentagon ile drone için son teknoloji yapay zeka teknolojisi sağlamak üzere, gizli bir anlaşma imzalamıştı, şirket içeride tepkilerle  karşı karşıya kaldı.Ama tüm tepkilere karşın Google geri adım atmadı projeyi ilerletmeye devam etti.

Google çalışanları protesto için istifa etti ve binlerce kişi de sözleşmenin sona ermesini isteyen bir dilekçe imzaladı. Google ile yapılan anlaşmaya göre, ordu tarafından kodlanan “Project Maven” adlı çalışma, drone operatörlerinin savaş alanında çekilen görüntüleri tanımalarına yardımcı olmak için tasarlandı.

Intercept tarafından elde edilen şirket içi e-postalar da işin iç yüzünü ortaya çıktı. E-postaları, Google’ın iş geliştirme kolunun, askeri Drone’nun yapay zeka gelirinin, başlangıçta 15 milyon ABD dolarından  fazla olduğunu ve  250 milyon ABD dolarına kadar  yükselmesinin beklendiği belirtildi.

Yapılan haberlerden sonra  Pentagon Proje Maven’e 100 milyon dolar daha ekledi.

Dahili Google e-posta zinciri, bazı büyük teknoloji oyuncularının Proje Maven sözleşmesini kazanmak için uğraştıkları belirtildi. Amazon gibi diğer teknoloji şirketleri de çalışıyordu,  Google yöneticisi müzakerelere katıldı. (Amazon, bir yorum talebine yanıt vermedi.) Yalnızca ordu için küçük bir deneme olarak hizmet etmek yerine, Google yöneticileri konuyla ilgili olarak Project Maven‘in milyarlarca dolar değerinde büyük bir bulut bilişim sözleşmesiyle doğrudan ilişkili olduğunu belirtti. Silikon Vadisi firmalarının bu proje için adeta yarıştıkları belirtildi.

Google Cloud sözcüsü Jane Hynes,  Intercept‘in elde ettiği e-postalarla ilgili  yorum yapmayı reddetti.

Yakın zamanda imzalanan anlaşmayı ele alan EYLÜL EMAIL zinciri, Google’ın savunma satış ekibinin iki üyesi olan Scott Frohman ve Aileen Black’i, Google Cloud’un baş bilimcisi Dr. Fei-Fei Li ve iletişim ekibinin üyelerini içeriyordu.

Black, teknoloji endüstrisinde “AI ağır sikletleri arasında 5 aylık bir yarış” olarak nitelendirdiği Project Maven anlaşmasının bir özetini verdi. “Toplam anlaşma 25 ila 30 milyon dolar, önümüzdeki 18 ay boyunca Google’a 15 milyon dolar” dedi. “Program büyüdükçe, harcama yıllık 250 Milyon bütçeyleyle gerçekleştirilecek.

Black tarafından gönderilen 13 Eylül tarihli not, The Intercept tarafından elde edilen e-postalara dahil edilmedi. Google’ın elde etme konusundaki ilgisini dile getirdiği bir proje olan 10 yıl boyunca 10 milyar dolarlık bir sözleşme olan Ortak Girişim Savunma Altyapısı’na (JEDI) bir referans olarak görünüyor. JEDI programı 12 Eylül’de açıklandı.

Black’in yazdığı proje sonunda  hızlı bir şekilde ilerledi.. Pentagon, ise Google’ın bu projesi için “paha biçilmez”yorumunu yaptı.

Google yöneticileri, Project Maven sözleşmesindeki halkla ilişkiler fiyaskosu potansiyelini tartıştılar. Anlaşmanın ortaya çıkıp çıkmayacağı bir endişe konusuydu.

“Bunun, Google’a zarar vermenin tüm yollarını arayan medyaya için büyük fırsat olduğu yorumları yapıldı.

 

 

1 Comment