Gözler Viayana’ya Çevrildi

kkkABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye’de dört yıldır devam eden savaşın sona ermesi için siyasi bir çözüm bulunması amacıyla Viyana’da yapılan görüşmelerde ilerleme sağlanacağını umut ettiğini, ancak bunun çok zor olduğunu söyledi.

 
Kerry bugünkü görüşmeler öncesinde basına yaptığı açıklamada, “Umutluyum. Bunu iyimserlik olarak nitelemem. İlerlemek için bir yol bulabileceğimizden umutluyum. Ancak bu çok zor” dedi.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Viyana’da yapılacak Suriye toplantısına katılacak ülkeleri ‘esnek davranmaya’ çağırdı. Genel Sekreter, zirvenin beş ana katılımcı ülkesi ABD, Rusya, Türkiye, İran ve Suudi Arabistan’dan küresel liderlik için ulusal perspektiflerini terk etmelerini istedi.

Viyana’daki uluslararası Suriye görüşmelerine Rusya, ABD, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın yanı sıra, İran, Çin, Irak, Lübnan, Mısır, Ürdün, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya’dan temsilciler katılıyor. Toplantının en dikkat çekici özelliği, Suriye’nin geleceğiyle ilgili uluslararası görüşmelere Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı destekleyen İran’ın ilk kez katılıyor olması. ABD ve müttefikleri ise Esad’ın çözümün bir parçası olamayacağında ısrar ediyor.

 

 

9 Comments