Gümüşhaneli Garson Mehmet İngiltere’de Belediye Başkanı Seçildi

Birleşik Krallık’ta 7 Mayıs’ta yapılan genel seçimle birlikte İngiltere’nin yüzde 80’inde yerel seçim de yapıldı. Yerel seçim sonucu Muhafazakar Parti’nin St. Albans Bölgesi Güney Marshalswick semtinden belediye meclisi üyesi seçilen 59 yaşındaki  Mehmet Gaygusuz, daha sonra da diğer belediye meclisi üyelerinin oylarıyla belediye başkanı oldu. İki adayı geride bırakarak belediye başkanı seçilen ve dün yapılan törenle görevine resmen başlayan Gaygusuz, “St. Albans’ta bana oy verebilecek tek bir Türk seçmenim bile yok.

kkk
İngiltere’de çok sayıda Türk yaşıyor ama ne yazık ki hâlâ parlamentoda bir Türk milletvekilimiz yok. Türk vatandaşlarının İngiliz siyasetinde daha fazla yer alması için ciddi bir çalışma yapmayı planlıyoruz. Umarım bundan sonraki genel seçimde İngiliz Parlamentosunda Türk milletvekili görürüz” diye konuştu.

kaygusuz
1972 yılında 16 yaşındayken İngiltere’ye geldiğini ve yıllar içinde garsonluktan işletmeciliğe kadar birçok işle uğraştığını ifade eden Gümüşhane doğumlu Gaygusuz, 2006 yılında siyasete atıldığını ve St.Albans Bölgesi’nden belediye meclis üyesi seçildiğini kaydetti. Üç dönemdir belediye meclis üyesi seçilen Gaygusuz, bir sonraki genel seçimde de milletvekili adayı olmayı düşündüğünü kaydetti.

gaygusuz

 

8 Comments