Güneş Işığı Olmadan Metal Kutuda Yılda Dört Ton Gıda Nasıl Yetişiyor

Jaime Silverstein her gün bir çiftlikte çalışıyor. Kargo nakliye konteynerinin içinde. Boston’da. Kent sakinleri ve yiyecekleri arasındaki mesafeyi kısaltmak için verimli, yüksek teknolojili hidroponik araçları kullanmak isteyen kentsel çiftçilerin büyüyen bir hareketinin bir üyesi.

Kent ormanında çiftlikler Silverstein, Leafy Green Machines diye adlandırdığı bir şirket olan ve bir iklimde ya da yerde yılda iki ile dört ton ürün üretmek için yeterli hidroponik ekipman ve araçlarla donatılmış konteynerleri taşıyan bir şirkette, hareket edebilen ” Yük Çiftlikleri” çiftlikler için  ürün uzmanı olarak çalışıyor. Silverstein, “Onu herhangi beton olan bir yere ya da kaldırıma park edebilirsiniz,  toprağa ihtiyacınız yok” diyor. Bu, çoğu kentsel alanların aslında ihtiyaç duyduğu bir şey.

Konteynırlar da daha çok   marul,  pazı,ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler yetiştiriliyor. Çünkü bu bitkilerin büyümeleri daha hızlı ve birbirine yakın şekilde yuvalanabiliyorlar . Ayrıca  hava koşullarına duyarlı bitkiler.  Boston gibi sık sık soğuk ve karlı bir yerde yetiştirirken, Silverstein gayet iyi ürün alabiliyor: Yük Çiftlikleri NASA ile birlikte çalışıyor. Bu  makinelerin nasıl uzaya gidebildiğini söylen Silverstein “Orada sebzenin nasıl yetiştirelebileceği, tohumların zaman içinde nasıl yenilenebileceğinin deneyleri yapılıyor.” dedi. Silverstein “Bence bu gerçekten harika ve ilginç bir iş. Sadece mekan için değil, tüm hidroponik sistemi daha sürdürülebilir ve kapalı döngü yapmak için muhteşem bir çalışma.”

10 Comments