Güneş Yanıkları İçin Acil Yapılacaklar

Uzmanlara göre, güneş yanığı belirtilerinden önce dışarıda beklerseniz bölgeye daha fazla hasar verebililirsiniz. Kızaran cildinize kum, tuzlu su ve klorin, ağrıyı ve enfeksiyon potansiyelini arttırabilir. Peki uzmanlar göre güneş yanıklarına maruz kalan kişilerin acil yapması gereken şeyler nelerdir?

Hemen güneşten uzaklaşın

Derhal plajdan ayrılın.  Gölge bir yer buluna kadar yanığa maruz kalan bölgeyi kıyafetlerle örtün. Güneş ışınlarını geçirmeyen yeterince sık bir dokumaya sahip bir giysi yada örtü tercih edin.

Hemen soğuk bir duş alın

Çünkü pek çok güneş yanığı sadece kızarıklık hissi yaratmaz, aynı zamanda şişlik gösterir, serin bir duş veya banyo iltihabı azaltarak cildi rahatlatır. Sadece banyo fizzini ve kokusunu tutun ve yerine yatıştırıcı yulaf ezmesi veya soya bazlı sabun tercih edin. Sıcaklığı açmadan önce, sıcak suyun cildin kurumasını, özellikle de sıcak küvetlerde klorlu miktarın vereceği zararı unutmayın.

Yanık olan bölgelere buz koyun

Bütün tatilinizi  duşta geçiremeyeceğiniz için, hızlı bir rahatlama için etkilenen bölgeye havluyla sarılmış bir buz paketi uygulayın. Beş dakika bekletin, ardından gerektiğinde birkaç kez yeniden uygulayın.

Krem sürün

Güneş yanıkları cildinizin dış katmanını karmakarışık halde bırakırken, nemlendirici üst düzey kırık cilt tabakasını kapatmaya yardımcı olur, enfeksiyonlar ve tahrişlerden korunarak cildin kendini onarmasını sağlar. Güneş yanığını yumuşatmak için bol miktarda ev yapımı kremler olsa da, uzmanlar en iyi topikal tedavi, bir aloe vera, bir soğutucu ajan olarak iki kat daha doğal bir anti-inflamatuar olduğunu söylüyor.

Yukarıda belirtilenlerden hiçbiri elinizde yoksa , go-to-nemlendiricinizdeki etiketleri kontrol edin: Soya, yulaf ezmesi ve seramid gibi malzemeler cildinizi koruyacak ve temizleyecektir, ancak herhangi bir koku veren ürün cildi tahriş edebilir

Cilt bakımını bir süre bir kenara bırakın

Güneş hasarı, cildinizi tipik olarak problemsiz kullandığınız bileşenlere karşı daha duyarlı hale getirebilir ve bu da yaygın alerjenlerin kaşıntı, kızarıklık veya kabarmaları tetiklemesini sağlar. Hassas ciltler için formüle edilmiş nazik bir temizleyici ve nemlendirici ile mümkün olduğunca basit şeyler kullanın. Yüz maskeleri, akne ilaçları, yaşlanma karşıtı ürünler, sert tonerler ve eksfoliantlardan, ayrıca lidokain veya benzokain içeren herhangi bir üründen, iyi bir fikir gibi gelebilecek uyuşturan maddelerden uzak durun, çünkü açık yaraları kötüleştiriyor.

Bol bol su için

Sadece güneşte olmak, su kaybını tetikleyebilir, ancak zarar görmüş deriden su kaybedebilirsiniz, çünkü güneş yanığı sizi daha da kurutabilir. Uzmanlar rehidrate etmek için ne kadar içmeniz gerektiğine dair çok fazla veri olmadığı halde, normalden biraz daha fazla içilmesini önerir.Sudan  başka şeyler içmemeye dikkat edin. Özellikle alkolden uzak durun.

Ateş varsa ateş düşürücü kullanın

Bir güneş yanığının devam etmesinden sonraki ilk birkaç saat içinde ve ağrı düzelene kadar her dört ila altı saatte bir alındığında, ibuprofen gibi bir nonsteroid antiinflamatuar  iltihabı azaltabilir,  iyileşmeyi hızlandırabilir: Bir kez şişlik azalırsa, uzmanlara göre cilt hücreleri güneş yanığı cildinin bariyerini tamir ederek ve yeni cilt üretebilir.

 

Bütün tedavi işi sadece size çok yardımcı olacak. Elinizi sıcak su altında veya  ateşte yanmasının aksine, güneş yanığı cildin yüzeyinin altına ulaşır ve aslında DNA’nıza zarar verir ve bu da sizi cilt kanserine karşı daha duyarlı hale getirir. Sadece bir çift Advil buna engel olabilir.

Üzernize rahat kıyafetlerinizi giyin

Sıkı giysiler ve rahat kayışlar, zaten hasar görmüş ciltte ağrılı ve kabarmaya neden olabilir. Bölgeyi ağırlaştırmaktan sakınmak için, cildinize yapışmayan gevşek giysiler giyin – güneş yanığı omuzlarının çıplak kalması için askısız bir sütyen giymek anlamına gelse bile. Polyester ve naylon karışımlar gibi sentetik kumaşlar cildi serin tutar. Yani spor salonuna taktığınız ter takan gömlekler BFF’leriniz olacak

Baloncuk oluşan yerleri bandajla sarın

Lipner, blisterleri patlatmamanız veya manipüle etmemeniz konusunda sizi uyarıyor , sadece onları temiz, kuru ve bandajlı ya da gün boyunca gazlı bezle örtün. Geceleri, bir miktar havalndırmak ve sargının kaşınmasını ve tahriş olmasını önlemek için bandajları çıkartabilirsiniz.

Paniğe Kapılmayın

Uzmanlar, “Daha fazla güneş yanığına maruz kalan bölgelerin cilt kanseri riskleri artmaktadır.” Diyor. Ama korkmak size bir cankurtaran görevi yapmayacak ve Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI) verilerine göre, aslında kanser riskinizi artırabilecek sağlıksız davranışları tetikleyebileceğini vurguluyor.

Sadece uyanıklık, daha fazla hasarı önlemek önmlidir. Kötü bir güneş yanığı her zaman güneşten koruyucu kullanmak önemlidir.

 

104 Comments