Hafize Gaye Erkan, 50 Milyar Dolarlık ABD Bankasını Yönetecek!

ERKAN HAFIZE GAYEABD’nin en genç finans profesörü olan 33 yaşındaki Hafize Gaye Erkan, 2009’da ABD yönetiminin el koyduğu First Republic Bank’ın dümenine geçiyor. Dünyaca ünlü finans kuruluşlarının peşinden koştuğu genç finansçı, artık 50 milyar dolarlık aktifi bulunan First Republic Bank’ın en önemli ismi olacak. Erkan, ABD’nin TMSF’si olarak bilinen Federal Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (FDIC) tarafından yönetilen bankanın en önemli 3 koltuğunu birden yönetecek. ABD’nin “Müthiş Türk Kızı” olarak tanıdığı Hafize Gaye Erkan, First Republic Bank’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı görevnin yanı sıra Yatırım Bölümü Başkanı ve Risk Yönetimi Eş Başkanı koltuklarını devraldı.

9 üniversiteden eğitim teklifi aldı

Hafize Gaye Erkan.. Makine mühendisi bir baba ve matematikçi bir annenin tek çocuğu. Ancak genç yaşta elde ettiği başarılarla hem ailesinin hem de ülkesinin gurur kaynağı.. Başarı öyküsü bir tesadüf değil. Sevgi ve özenle büyütülen Gaye, 5.5 yaşında ilkokula başlamış. Sonra dereceyle girdiği İstanbul Erkek Lisesi yılları.. Buradan da ikincilikle mezun olmuş. Hafize Gaye Erkan, üniversite sınavında Türkiye 26’ncısı olarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü rekor bir puanla bitirdi. Mezuniyetinin ardından aralarında Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California başta olmak üzere 9 üniversiteden burs teklifi alan Erkan, tercihini Princeton’dan yana kullandı. Böylece her yıl sadece 2 kişiye verilen “Onursal doktora” bursu karşılığında kendisine bir ev, ayda 3 bin 200 dolar cep harçlığı ve dünyada bilimi destekleyen saygın kurumlardan ABD Ulusal Bilim Vakfı’ndan araştırmaları için sınırsız bütçe imkânına sahip oldu.

246 yıllık Princeton’ın sistemini değiştirtti

Doktora tercihini finans mühendisliğinden yana kullanan Erkan, 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını bir yılda tamamladı. 246 yıllık geçmişi olan ve dünyaya yön veren birçok ünlü ismi mezun eden Princeton tarihinde doktorayı bir yılda tamamlayan ilk öğrenci oldu. ABD’nin şu anda en genç finans profesörü unvanını alan Erkan’ın bu başarısıyla üniversite yönetimi 2.5 asırlık tarihindeki mezuniyet sistemini değiştirerek 2 yıllık mezuniyet zorunluluğunu 1 yıla indirdi.

 

 

15 Comments