Hafize Gaye Erkan, 50 Milyar Dolarlık ABD Bankasını Yönetecek!

ERKAN HAFIZE GAYEABD’nin en genç finans profesörü olan 33 yaşındaki Hafize Gaye Erkan, 2009’da ABD yönetiminin el koyduğu First Republic Bank’ın dümenine geçiyor. Dünyaca ünlü finans kuruluşlarının peşinden koştuğu genç finansçı, artık 50 milyar dolarlık aktifi bulunan First Republic Bank’ın en önemli ismi olacak. Erkan, ABD’nin TMSF’si olarak bilinen Federal Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (FDIC) tarafından yönetilen bankanın en önemli 3 koltuğunu birden yönetecek. ABD’nin “Müthiş Türk Kızı” olarak tanıdığı Hafize Gaye Erkan, First Republic Bank’ın Kıdemli Başkan Yardımcısı görevnin yanı sıra Yatırım Bölümü Başkanı ve Risk Yönetimi Eş Başkanı koltuklarını devraldı.

9 üniversiteden eğitim teklifi aldı

Hafize Gaye Erkan.. Makine mühendisi bir baba ve matematikçi bir annenin tek çocuğu. Ancak genç yaşta elde ettiği başarılarla hem ailesinin hem de ülkesinin gurur kaynağı.. Başarı öyküsü bir tesadüf değil. Sevgi ve özenle büyütülen Gaye, 5.5 yaşında ilkokula başlamış. Sonra dereceyle girdiği İstanbul Erkek Lisesi yılları.. Buradan da ikincilikle mezun olmuş. Hafize Gaye Erkan, üniversite sınavında Türkiye 26’ncısı olarak girdiği Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü rekor bir puanla bitirdi. Mezuniyetinin ardından aralarında Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California başta olmak üzere 9 üniversiteden burs teklifi alan Erkan, tercihini Princeton’dan yana kullandı. Böylece her yıl sadece 2 kişiye verilen “Onursal doktora” bursu karşılığında kendisine bir ev, ayda 3 bin 200 dolar cep harçlığı ve dünyada bilimi destekleyen saygın kurumlardan ABD Ulusal Bilim Vakfı’ndan araştırmaları için sınırsız bütçe imkânına sahip oldu.

246 yıllık Princeton’ın sistemini değiştirtti

Doktora tercihini finans mühendisliğinden yana kullanan Erkan, 2 yıl süren ve 12 dersten oluşan doktora programını bir yılda tamamladı. 246 yıllık geçmişi olan ve dünyaya yön veren birçok ünlü ismi mezun eden Princeton tarihinde doktorayı bir yılda tamamlayan ilk öğrenci oldu. ABD’nin şu anda en genç finans profesörü unvanını alan Erkan’ın bu başarısıyla üniversite yönetimi 2.5 asırlık tarihindeki mezuniyet sistemini değiştirerek 2 yıllık mezuniyet zorunluluğunu 1 yıla indirdi.

 

 

4 Comments

 • Margarita Reply

  17 January 2020 at 10:30

  IX

 • Kevin David Reply

  12 March 2020 at 10:29

  My husband and i ended up being quite contented Edward could carry out his basic research out of the precious recommendations he acquired from your very own site. It’s not at all simplistic to just be giving for free points which often people today might have been trying to sell. We see we have got the website owner to give thanks to for that. Those illustrations you’ve made, the easy web site navigation, the relationships your site make it possible to instill – it is all incredible, and it’s aiding our son and our family do think the issue is pleasurable, and that’s extraordinarily important. Thanks for all the pieces!

 • Alfonso Reply

  08 April 2020 at 05:30

  Hey, Great post buddy. Completely enjoyed reading it. Thank you. I wrote this article on my website

 • Dominque Reply

  19 April 2020 at 02:03

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. read my blog post here.

Leave a Comment