Hala Görüşüyorlar!

op.siABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Görüşmede iki lider, iletişim kanallarını açık tutma konusunda fikir birliğine vardı.
Beyaz Saray’ın açıklamasına göre, iki lider, Ukrayna’daki durum ile ikili ilişkileri ele aldı.
Açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Barack Obama’nın aralarındaki temasları devam ettirtme konusunda mutabık olduklarını ifade etti.
Bildiride, “Başkan Obama, Ukrayna krizinin diplomatik yollardan çözülmesinden yana olduğunu ifade etti. İki lider, aralarındaki iletişim kanallarını açık tutmaya karar verdi” denildi.
ABD’den Ukrayna Devlet Sınır Muhafaza Servisi’ne 8 milyon dolarlık yeni yardım
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Ukrayna Devlet Başkanı Petr Poroşenko ile görüştü.
Beyaz Saray’ın açıklamasında, görüşmede Ukrayna’daki siyasi durum, Ukrayna hükümetinin Malezya Havayolları uçağının düştüğü alana engelsiz erişim sağlanması çabaları ve Rusya’nın Ukrayna politikasının konuşulduğu bildirildi.
Açıklamaya göre, görüşmede Biden, Ukrayna Devlet Sınır Muhafaza Servisi’ne yaklaşık 8 milyon dolarlık yeni yardım da açıkladı.
Bu ilave yardımın, Ukrayna sınırı boyunca altyapının geliştirilmesine yönelik teknik teçhizat, ulaştırma ve devriye araçları, sınır güvenlik devriyelerinde görüş menzilini artırmaya yönelik gözetleme teçhizatı ve deniz devriyesi ile önleme operasyonları yürütmek üzere küçük çıkarma botlarını içerdiği belirtildi.
Biden görüşmede Poroşenko’yu, Ukrayna parlamentosunun Başbakan Arseniy Yatsenyuk’a güven oyu vermesi ve bunun yanında, önemli ekonomik reform tasarıları, Avustralya ve Hollanda ile Malezya Havayolları uçağının düşürülmesiyle ilgili uluslararası soruşturmaya destek kapsamında olay yerine güvenlik personelinin erişimini öngören anlaşmaların onaylanmasından dolayı da kutladı.

 

 

103 Comments