Halit Akçatepe Hayatını Kaybetti

‘Habamam Sınıfı’nın Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan ünlü sinema sanatçısı Halit Akçatepe 79 yaşında hayatını kaybetti.‘Habamam Sınıfı’nın Güdük Necmi tiplemesiyle Türk sinema tarihinde önemli bir yere sahip olan ünlü sinema sanatçısı Halit Akçatepe 79 yaşında hayatını kaybetti.

Ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Halit Akçatepe İstanbul’da yaşamını yitirdi. 1938’de Üsküdar’da doğan Akçatepe, ilk filmini 1943’te 5 yaşındayken çekti. Daha sonra ilkokul sıralarında ders görmeye başladı.

Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun oldu.

1959’da Anıtkabir’de 1,5 yıl askerlik görevini yaptı. 1972’te Tatlı Dillim filmiyle şöhreti yakaladı. 1963’te Yasak, Gündoğarken, Semaya Baktım Seni Gördüm filmlerini çekti.

1975’te Hababam Sınıfı adlı filmindeki Güdük Necmitiplemesiyle Türk sinemasına adını yazdırmıştır.

Usta oyuncunun babası Sıtkı Akçatepe ve annesi Leman Akçatepe de Türk Sineması’nda birçok yapımda rol almış oyunculardır. Özellikle babası Sıtkı Akçatepe, Hababam Sınıfı film serisinde oynadığı Paşa Nuri tiplemesiyle tanınmaktadır.

Babası Sıtkı Akçatepe, annesi tarafından Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri Sadrazamı Nevşehirli Damat İbrahim Paşa’nın torunudur.

53 Comments