Hangi Ülkenin Hava Yolları Can Çekişiyor

Güney Afrika Hava Yolları (SAA), acilen yeni bir sermaye enjeksiyonuna ihtiyaç duyduğu ortaya çıktı.

Bankaların ve Hazine Müsteşarlığı’nın “açık bir kredi hattı” için yaptığı görüşmelerde, kurumun CEO’su Salı günü bir  açıklamada bulundu.Şirketin 2011’den beri kar etmediği ortaya çıktı.

İcra Kurulu Başkanı Vuyani Jarana, parlamentoya verdiği demeçte, “Operasyonları sürdürmek için sermayeye erişmemiz gerekiyor ve Hazine  de açık bir kredi hattına sahip olacağımıza dair bankalarla görüşmeler yapıyoruz.”

Muhalefet  milletvekilleri havayolu şirketinin milyarlarca dolarlık ekstra devlet desteğine ihtiyacının olduğunu söyledi.

Jarana, daha sonra, gazetecilere verdiği demeçte, SAA‘nın bu yıl borçlarını ödemek ve operasyonel maliyetler için yaklaşık 5 milyar randya ihtiyacı olacağını söyledi. Müteahhitlik havayolunun Ağustos ayından bu yana banka borçlarının borç geri ödemesi korkusuyla fişi çekmesiyle kredi olanakları mevcut değildi.

Jarana, “Önümüzdeki altı ay içinde, işletme sermayesini destekleyebileceğimizden emin olmak için 5 milyar rand aralığında ihtiyacımız olacak” dedi.

Ulusal Hazine, SAA‘nın bir likidite krizini ele almak ve bir geri dönüş planının uygulanmasına yardımcı olmak için şirkete para pompalamak için bir sermaye ortağı gerektiğini söyledi.

Jarana, SAA‘nın 2019 Mart’ına kadar olan banka borçlarını geri ödemeye ihtiyacı olacağını söyleyerek, bu rakamın artabileceğini de sözlerine ekledi.

“SAA, ana para miktarını ödeyemedik, faizler  ödemeye çalıştık” diye konuştu.

2 Comments