Hangi Ülkenin Kralı Öldü Yerine Geçecek Oğlu Bu Halde?

karahanHülya Karahan

İşte Tayland’ın müstakbel yeni kralı.

Dünyada refah düzeyi en yüksek ülkelerden biri olan Tayland geçen hafta kralını kaybetti. Taht adeta sahipsiz kaldı, çünkü yerine geçmesi gereken oğlu gerek giyim tarzı gerekse sıra dışı yaşan-mı ve  davranışlarıyla Tayland halkı tarafından tahta pek de uygun görülmüyor.bild_bund_handarchiv-2

İnternet haber sitelerine düşen yeni bir fotoğraf, 64 yaşındaki tahtın varisi, Maha Vajiralongkorn‘nun eleştri oklarına hedef olmasına neden oldu. Munih havalanında çekilen fotoğraf da Prens Vajiralongkorn’un vücudunu kaplayan dövmeler ve üzerine giydiği strec pantolon ve beyaz kadın büstiyeriyle “Kraldan çok soytarıya benziyor” yorumlarına neden oldu. Play boy olarak bilinen prensin bir kaç tanede eşi bulunuyor ve eşlerine şiddet uyguladığı da sıkça gündeme geliyor. Prensin Foo Foo, adlı köpeğinin şöhreti de Tayland sınırlarını aştı. Prens katıldı davetlere köpeğine pahalı giysiler giydirerek yanında gezdiriyor.

WikiLeaks  belglerine göre 2007 yılında Prens, ABD  Büyükelçisi adına verdiği bir davette köpeği Foo Foo’yu da götürdü yanına yemek masasına oturttu, köpek bir anda fırlayıp misafirlerin bardağındaki sudan içti, tabağındaki yemekten yedi.

Köpek Foo Foo geçtiğimiz yıl ölünce prens ona dört gün dört gece süren bir cenaze töreni yaptı. Ayrıca sosyal medyaya düşen bir video da prensin daha önce garson olan eşlerinden birinin doğum gününde, çırılçıplak dans ettiği ve köpeğiyle birlikte aynı tabakta doğum günü pastası yediği görülüyor.

 

Prensin birçok maceraları hep gizli kaldı, çünkü Taylan’da kraliyet ailesi ile ilgili haberlerin basına yansıması yasak. Vajiralongkorn babasının ölümünün ardından tahta geçmek için yasını tutmak üzere dört günlük süre istedi. Ama “O aslında yas tutmak için değil eğlenmek için dört günlük süre istedi” yorumları yapıldı.

Tayland halkının büyük çoğunluğunun aslında taht için prenses Maha Chakri Sirindhorn‘u uygun görmesine rağmen Tayland yasaları kadınların tahta oturmasını yasaklıyor.

12 Comments