Haşema Yasaklandı İmam Tesettür Mayoya Rahibelerle Cevap Verdi

Fransa’da bazı belediyelerin haşemayı yasaklamasını eleştirmek için denize giren rahibelerin fotoğrafını paylaşan imam İzzeddin Elzir’in hesabını dondurdu.

hhhh

Aynı zamanda İtalya İslam Toplulukları Birliği (UCOII) başkanı olan, Floransa’da görev yapan imam İzzeddin Elzir, altına herhangi bir yorum yazmadan, kapalı kıyafetleri ve başörtüleriyle denize giren 7 rahibenin fotoğrafını önceki gün sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından paylaştı.
Ancak Facebook, kısa sürede 2 binin üzerinde paylaşımı yapılan ve çok sayıda beğeni alan iletinin ardından Elzir’in hesabını dondurdu.
Bunun üzerine açıklama yapan imam, “Şaşırdım. Bu anlaşılabilir değil. Facebook, benimle irtibata geçerek, hesabımı doğrulamak için benden bazı belgeler istedi” dedi.
İzzeddin Elzir, rahibelerin fotoğrafı yüzünden hesabının kapanmamış olduğunu umduğunu da dile getirirken, paylaşımının amacını şöyle açıkladı:
“Bir hak ve özgürlük toplumunda yaşıyoruz. Fotoğraf kısa zamanda çok paylaşım aldı ve tamamen diyaloğun önemine vurgu yapmak için paylaşıldı. Neden kini besleyen birçok hesap kapatılmıyor? Fotoğrafa yorum dahi yapmadım, zira kendi başına her şeyi anlatıyordu zaten. Avrupa’nın kültürel değerlerinde de böyle birşey olduğunu ve o kadar da uzak olmadığımızı hatırlatmak istemiştim.”
Bu haber kısa sürede İtalya’nın gündemine otururken, Facebook ise sözkonusu hesabın sahte olduğuna dair şikayet aldıklarını ve bu nedenle onu dondurdukları açıklamasını getirdi.
Elzir’in kişisel hesabı, tüm gün kapalı kaldıktan sonra dün akşam saatlerinde tekrar aktive edildi.
İmam İzzeddin Elzir, durumun açığa kavuşması için avukatı aracılığıyla girişimde bulunduğunu belirterek, “Tarihi ve ağır bir dönemden geçiyoruz. UCOII’nin başkanı bir imamın hesabı 7 saatten fazla karartılıyor ve bunun nedenini bilmiyorum” dedi.
Birçok İtalyan, bu paylaşımı nedeniyle Elzir’e destek verirken, bazıları ise tepki gösterdi.
Elzir’in sosyal medyadaki takipçilerinden bir İtalyan, “Haşema yasağı deli işi. Biz İzzeddin’in yanındayız” İletiyi paylaşırken, bunun bir “provokasyon” ve “fırsatçılık” olduğunu, haşema yasağının rahibelerle ilişkilendirilemeyeceğini savunanlar da oldu.

2 Comments