Hava Üssünün Adı “Serok Apo” Olarak Değiştirildi

minighavaussuYPG, Miniğ hava üssünün adını “Serok Apo” olarak değiştirdiği iddia edildi.

Tımes gazetesinin haberine göre, YPG, Miniğ hava üssünün adını, PKK lideri Abdullah Öcalan’a atfen “Serok Apo” (Önder Apo) olarak değiştirdi.

Habere göre, El Nusra’dan alındığı belirtilen Tel Rıfat kasabasının adı da “Arpet” oldu.
Times’ın haberinde, YPG’nin’ muhalif grupların elindeki bölgeye giden son yolu da kesmesinden sonra ülkenin ikinci en büyük kenti Halep’in beş yıldır devam eden savaşta ilk kez tamamen kuşatılma riski altında kaldığı belirtildi.

Haberde, “Bu, YPG’nin Rusya ve Esad rejimi güçleriyle iş yaptığı işbirliği yaptığı en aleni saldırı oldu. Bu aynı zamanda Halep için en acımasız savaşın ve muhalifler için yıkıcı bir yenilginin başlangıcı olabilir” denildi.

Times, Suriyeli ılımlı muhalifleri ve Kürtleri IŞİD’i hedef almaları için silahlandıran ABD’nin, “Kürtler’in ilerleyişi karşısında şaşkınlığını ifade ettiğini” belirtiyor.

Gazeteye göre, ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcüsü Albay Steve Warren, “Onların birbirleriyle savaşmayı bırakıp, IŞİD’le savaşmasını istiyoruz. Eğit-donat’ın amacı IŞİD’le savaşmaktı. Ama biz kimseyi birşey yapmaya zorlayacak durumda değiliz” dedi.

2 Comments