Hazımsızlık İçin Melisa Çayı

mmmmmLimonu andıran hoş kokusu ve aroması ile Melisa bitkisinin çayı yemeklerden sonra tüketildiğinde hazımsızlık, gaz ve şişkinlik gibi sorunların giderilmesinde yardımcı.

Oğul otu” ya da daha bilinen ismi ile “Melisa” bitkisinin yaprakları sağlık için yararları ile ön plana çıkmaktadır…

Melisa yapraklarının çay halinde hafif ve orta derecede vakalarda etkili olduğu, yatıştırıcı etkiye sahip ilaçların kuvvetli etkisine bağlı olarak ortaya çıkan sersemlik, araç ve cihaz kullanma güçlüğü ve bağımlılık gibi önemli istenmeyen etkilere yol açmadığı bilinmektedir.

Yemeklerden sonra bir fincan melisa çayı

Melisa, yemeklerden sonra çay olarak tüketildiğinde hazımsızlık, gaz, şişkinlik, kolik gibi sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde yararlı olabilmektedir. Diğer taraftan, bazı hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak tedavi uygulamalarında da yer almaktadır. Bunlar arasında dismenore (ağrılı adet), baş ağrısı, diş ağrısı, melankoli, histeri, kusma, yüksek tansiyon, kronik bronşsal mukoz membran yangısı bulunmaktadır.

Öğrenmeyi ve algılamayı geliştiriyor

Melisa içerisinde bulunan maddelerden biri olan rozmarinik asitin beynin öğrenme ve algılama işlevlerini desteklediği bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuştur. Bu bakımdan melisa çayının gerek gençlerde ve gerekse ileri yaşlarda yararlı olması beklenmektedir.

Uçuk tedavisinde etkili

Yürütülen bilimsel çalışmalar yapraklarında bulunan uçucu yağın özellikle uçuk virüsü üzerinde etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Kapaklı kaplarda demlenerek hazırlanan çayın ağızdaki bu tip enfeksiyonların tedavisinde yararlı olmaktadır.

Dikkat

Melisa ile ilgili en önemli sorun, yanlış bitki kullanılmasıdır. Daha ucuz olması nedeniyle limon otu ya da bilimsel adı ile Aloysia citriodora (lemon verbena) yaprakları limon kokulu ince yapıda ve uzun yaprakları ile çoğunlukla melisa yerine satılmaktadır. Ancak yukarıda bahsedilen yararlar bu bitki için söz konusu değildir.

6 Comments