Her Derde Deva Zencefil Mucizesi

Zencefilin oldukça eski tarihlerden itibaren tedavi edici olarak kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle soğuk algınlığı için ve grip için sadece az bir miktar zencefil bile etkili olabilmektedir.

Zencefil yapı olarak zencefilgiller familyasına ait olan, sarı ve kırmızı renkte çiçekler açan bitki içinin yumrularıdır. Dünya genelinde baharat olarak tercih edilmektedir. Ancak ilaç görev görebilecek derecede kuvvetli bir yapıya sahip olmasından dolayı da zencefil tedavi edici olarak da oldukça eski dönemlerden itibaren kullanılmaktadır.

 

Tedavi Edicidir: Zencefilin oldukça eski tarihlerden itibaren tedavi edici olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Özellikle soğuk algınlığı için ve grip için sadece az bir miktar zencefil bile etkili olabilmektedir. Özellikle soğuk algınlığı için baharat olarak yediğiniz yemeklerin içerisine hastalık dönemi boyunca zencefil eklemeniz soğuk algınlığından kurtulmanız için yeterli olacaktır.

 

Mide İçin Faydalıdır: Zencefilin en çok mide için sağlık sunduğu bilinmektedir. Özellikle mide bulantısına karşın oldukça etkili olduğu belirtilmiştir. Sürekli olarak kusma şikayeti ile karşı karşıya olanlar için de zencefil en etkili doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Özelikle midenin daha sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için mide enzimlerini harekete geçiren bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Kan Akışının Hızlanmasına Yardımcı Olur: Zencefilin özellikle kan akışının hızlanmasını etkilediği yapılan araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir.

Özellikle zencefilin içermiş olduğu enzimler ve çinko,magnezyum gibi mineraller kan akışının hızlı bir şekilde düzene girmesini sağlamaktadır. İltihapların Kurutulmasında Etkilidir.

Zencefil özellikle vücuttaki iltihapların kurutulması için en faydalı doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Özellikle ağrılı iltihaplarda eski dönemlerde sadece zencefilin şifalı etkisinden faydalanıldığı bilinmektedir.

Zencefilin oldukça şiddetli iltihaplarda bile bu denli etkili olmasının en önemli nedenlerinden birisi de doğal bir anti enflamatuvar özelliği göstermesidir.

Kolon Kanserine Faydalıdır: Zencefil oldukça güçlü bir baharattır. Bunun için da kanserli hücreler üzerinde bile oldukça etkili olabilmektedir. Özellikle kolon kanserine karşın serbest radikallerin çoğalmasının önüne geçmektedir. Bu da kanserli hücrelerin oluşmasını ve çoğalmasını engellemektedir. Zencefilin düzenli olarak tüketildiğinde kanserli hücrelerin gelişimini durdurduğu bilinmektedir.

Hazım Kolaylığı Sağlamaktadır: Sindirim sisteminin oldukça hızlı bir şekilde düzene sokan zencefil aynı şekilde yemeklerin daha kolay bir şekilde hazmedilmesine de yardım etmektedir. Özellikle yemeklerin içerisinde az bir miktar zencefil kullanmanız bile daha kolay bir şekilde yemekleri hazmetmenizi sağlayacaktır. Zencefil yemekleri oldukça kolay bir şekilde hazmetmenizi sağladığı için de hem şişkinlik oluşmasının önüne geçmektedir hem de midede ağrı oluşmasını engellemektedir.

Bulantıları Keser: Zencefilin kendine has bir tadı ve oldukça keskin bir kokusu vardır. Mide bulantıları için zencefili az bir miktar koklamanız bile oldukça etkili olacaktır. Özellikle yoğurdun içerisine az bir miktar zencefil katarak tüketmeniz midenizin hızlı bir şekilde rahatlamasına yardımcı olacaktır. Bulantıların kesildiği gibi midenin düzene girmesine de yardımcı olmaktadır.

Şeker Hastalığında Etkilidir: Şeker hastalığına faydalı zencefil, yaygın şekilde tedavisinde kullanılmaktadır. Zencefil üzerinde yapılan araştırmalara göre zencefilin şeker hastaları üzerinde de oldukça faydalı olduğu tespit edilmiştir. Özellikle kandaki yağ oranını ve düzeyini düşürme özelliğine sahip olması şeker hastaları için oldukça faydalıdır.

Unutkanlığın Önüne Geçmektedir: Özellikle unutkanlık hastalığı için zencefil umut olmuştur. Ancak bu konu ile ilgili kesin olarak araştırmalara devam etmektedir. Ancak zencefil üzerinde yapılan araştırmalara göre hem zencefil baharatının hem de zencefil çayının özellikle hafızayı güçlendirdiği ve unutkanlığa iyi geldiği bilinmektedir. Düzenli olarak zencefilin tüketilmesi yaşlılığa bağlı olarak meydana gelen unutkanlığın önüne geçmek için oldukça önemlidir.

Kasların Rahatlamasını Sağlar: Zencefil çayı tüketildiğinde kasların daha rahat bir şekilde hareket etmesini sağlar. Aynı zamanda kasların çalışmasını sağladığı için de vücuda dinginlik kazandırmaktadır. Strese karşı da bu faydası ile etkili olduğu bilinmektedir. Sakinleştirici Özelliği Vardır: Zencefilin kullanımı ile ilgili geçmişine bakıldığında pek çok hastalık için tercih edildiği görülmektedir. Özellikle zencefilin sinirler üzerinde olumlu etkileri vardır. Bununla birlikte gerek baharat olarak gerekse çay olarak tüketildiğinde de zencefilin sakinleştirici etkisi olduğu görülmektedir. Yatmadan önce az bir miktar zencefil tüketimi daha rahat uyumanız için yardımcı olacaktır.

Sinüslerin Temizlenmesini Sağlar: Zencefilin sürekli olarak ve düzenli bir şekilde kullanılması özellikle sinüslerin temizlenmesi için çok önemlidir. Bundan dolayı Sinüzit tedavisinde yaygın kullanılan besinler arasındadır. Ancak sinüslerin temizlenmesi için zencefilin düzenli olarak kullanımı gerekmektedir.

 

Öksürük Kesici Etkisi Vardır: Zencefil için doğal bir öksürük kesici demek çok doğru bir tanım olabilir. Ancak zencefil alerjik reaksiyonlara neden olabilecek çok güçlü bir baharattır. Bunun için özellikle çocuklara zencefili vermeden önce doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Aynı şekilde zencefili sadece az bir miktar tüketmelisiniz. Öksürük için günlük sadece bir çay kaşığı tüketmeniz bile yeterli olacaktır

Zencefilin Besin Değerleri 100 gr zencefil kökünün içerisinde 79 kalori, 0,8 gr yağ oranı,0 mg kolesterol,13 mg sodyum,415 mg potasyum,18 gr karbonhidrat, 1.8 gr protein bulunmaktadır. Magnezyum oranı ise 43 mg olarak bilinmektedir. 0.6 mg demir içermektedir. 16 mg kalsiyum değerine sahiptir. Zencefilin Sağlığa Zararları Ve Yan Etkileri -Zencefil özellikle ilaç sektöründe oldukça sık tercih edilen doğal besinlerden birisidir. Bununla birlikte bilinçsiz bir şekilde ve aşırı zencefil tüketiminin zararları bulunmaktadır. -Genellikle aşırı zencefil tüketiminin alerjik reaksiyonlar meydana getirdiği bilinmektedir.

 

Çok fazla tüketildiğinde ise vücutta şok etkisi bile yaratabilmektedir. Oldukça kuvvetli bir baharat olduğu için sadece az bir miktar ve tek başına kullanmamak gerekmektedir. -Zencefilin oldukça fazla alınması midenin uzun süreli yanmasına ve ekşimesine neden olabilir. -Fazla kullanılan zencefil ritim bozukluklarına neden olabilir. Bununla birlikte deri döküntüsü de zencefilin çok fazla tüketildiğinde meydana çıkan yan etkilerinden birisidir. Diğer hastalıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://www.saglikfit.com/ ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Aynı sitede besinlerin sağlığa faydaları, hastalıkların bitkisel tedavileri hakkında bilimsel araştırma sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

KAYNAK HABER ==>http://www.vatandanhaber.com/saglik/zencefil-faydalari-h29433.html

7 Comments

 • buy Headache medications Reply

  14 February 2021 at 22:43

  Thanks for your suggestions. One thing I’ve noticed is the fact that banks as well as financial institutions really know the spending routines of consumers as well as understand that many people max away their own credit cards around the vacations. They sensibly take advantage of this particular fact and begin flooding your own inbox as well as snail-mail box along with hundreds of Zero APR credit card offers right after the holiday season finishes. Knowing that if you’re like 98% of all American open public, you’ll leap at the opportunity to consolidate credit debt and move balances to 0 annual percentage rates credit cards. eddddfj https://headachemedi.com – what to take for Headache pain

 • thyroid pain medications Reply

  15 February 2021 at 11:03

  Thanks for your ideas. One thing I have noticed is that banks and financial institutions know the spending habits of consumers and understand that many people max away their own credit cards around the vacations. They sensibly take advantage of this particular fact and begin flooding your own inbox as well as snail-mail box along with hundreds of Zero APR credit card offers right after the holiday season finishes. Knowing that if you’re like 98% of all American open public, you’ll leap at the opportunity to consolidate credit debt and move balances to 0 annual percentage rates credit cards. feeeegj https://thyroidmedi.com – best thyroid medications

 • stomach pain meds Reply

  16 February 2021 at 03:42

  Thanks for your ideas. One thing I have noticed is that banks and financial institutions know the spending habits of consumers and understand that most people max out their credit cards around the holidays. They wisely take advantage of this fact and start flooding your inbox and snail-mail box with hundreds of 0 APR credit card offers soon after the holiday season ends. Knowing that if you are like 98% of the American public, you’ll jump at the chance to consolidate credit card debt and transfer balances to 0 APR credit cards. aaaaaaa https://stomachmedi.com – stomach pain meds

 • otc stomach drugs Reply

  16 February 2021 at 22:37

  Thanks for your strategies. One thing really noticed is that often banks plus financial institutions know the dimensions and spending patterns of consumers plus understand that many people max away their own credit cards around the vacations. They sensibly take advantage of this particular fact and begin flooding your own inbox as well as snail-mail box along with hundreds of Zero APR credit card offers right after the holiday season finishes. Knowing that if you’re like 98% of all American open public, you’ll leap at the opportunity to consolidate credit debt and move balances to 0 annual percentage rates credit cards. eeeddfj https://pancreasmedi.com – best stomach meds

 • DonaldMal Reply

  17 February 2021 at 14:40

  Very smooth paragraph

  free robux

 • kidney medications list Reply

  17 February 2021 at 19:54

  As a Newbie, I am continuously exploring online for articles that can be of assistance to me. Thank you

 • medication for kidney failure Reply

  17 February 2021 at 20:25

  As a Newbie, I am continuously exploring online for articles that can be of assistance to me. Thank you

Leave a Comment