Hewlett Packard Mali Raporu Analistleri Şaşırttı

Hewlett Packard Enterprise Co. (NYSE: HPE) ikinci çeyreği için mali sonuçlarını açıkladı. Raporlar analisterin tahminlerinin üzerinde çıktı.

Teknoloji şirketi Salı günü Q2 kazancını çeyrekte 7,5 milyar dolar gelir elde ettiğini ve çeyrekte hisse başına net kazancın 34 sent olduğunu açıkladı. Şirket, Wall Street’in 7.38 milyar dolarlık gelir tahminini ve 31 sentlik hisse başına tahmini kazancını aşmayı başardı.

HPE’nin CEO’su Antonio Neri, şirketin tüm şirket segmentlerinde büyüme kaydettiğini belirtti. Ayrıca, tüm önemli kilometre taşlarını HPE NEXT inisiyatifinde tamamlamayı başardı, kârlılığını artırdı ve sürekli olarak yenilikçi fırsatlara yatırım yapıyor.

“Bu yılın ilk yarısında, bu alanların her birinde önemli kilometre taşlarına ulaştık. Örneğin, CEO ve müşteri arasındaki açıkları ve katmanları azalttık. HPE CEO‘su Antonio Neri‘nin kazanç raporunda, satış yapımızı belirgin bir şekilde düzenledik ve önemli kararlar almak için ön plana çıktık ”dedi.

HPE gelirinin büyük bir yüzdesi bir önceki yılın 2. çeyreğinde segment tarafından üretilen gelir oranla yüzde 7’lik gelişme işaretleme, ikinci çeyrekte 6 milyar dolar.  Çeyrek için veri ağı gelirleri yüzde 2 artarken, bilgisyar gelirleri yüzde 6 arttı, Pointnext geliri yüzde 1, depolama gelirleri yüzde 24 arttı.

Teknoloji devi “akıllı kenarı”, bir önceki yılın çeyreğinde elde edilen gelirle karşılaştırıldığında yüzde 17 artışla 710 milyon dolar gelir elde etti. HP Aruba Hizmetlerinden elde edilen gelir yüzde 10 artarken, HPE Aruba Ürününden elde edilen gelir yüzde 18 arttı.

HPE’nin finans hizmetleri gelirleri yıllık bazda yüzde 5 oranında artarak 916 milyon dolar oldu. Teknoloji analistleri, şirketin yıllık büyümenin dört çeyreğini geride bıraktığını belirtti. Şirketin’Q2 2018 mali sonuçların duyurusu şirketin performansı HPE üzerinde olumlu görünüm o hisse başına 37 sent Temmuz çeyrek için hisse başına kazancın beklediğini belirtti.

Şirket bu tür çeşitli ürün segmentleri için no-touch satış model oluşturma ve ayrıca ortakları ve müşterilerine daha iyi hizmet sunmak, böylece ‘s BT dönüşümünü hızlandırmak gibi sayısız girişimler planlıyor. HPE, uzun vadeli rekabet avantajı sağlamak ve aynı zamanda firmanın maliyet yapısını geliştirmek için değişiklikleri yapıyor.

HPE CEO’su ayrıca, müşterilerin inovasyon ve operasyonlar söz konusu olduğu sürece aldıkları yeni anlaşmalara ve eylemlere olumlu yanıt verdiklerini bildirdi. Müşterilerin, şirketin sürekli olarak üzerinde çalıştığı güçlü ürün ve hizmet portföyünün yanı sıra şirket stratejilerine de güven duyduklarını belirtti.

Neri ayrıca, HPE’nin FY2018’in ilk yarısında gösterdiği performanstan memnun olduğunu ekledi ve mali yılın ikinci yarısında güçlü bir performans sergilemeyi dört gözle beklediğini söyledi.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

0 Comments