Hillary Clinton: “Merkel’in Dinlenmesi Kesinlikle Yanlış”

214948-hillary-clinton-and-angela-merkelABD eski dışişleri bakanı Hillary Clinton, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonunun ABD istihbaratı tarafından dinlenmesinin yanlış olduğunu söyledi.

 

Clinton, Alman Spiegel dergisine verdiği röportajda, Alman Dış İstihbarat Servisinde (BND) görevli olan ve ABD için casusluk yaptığı gerekçesiyle geçen hafta tutuklanan ajanla ilgili olarak gazetelerde yazılanlarından çok daha fazla bir şey bilmediğini, Alman hükümetinin bu konuyu incelediğini ifade etti.

 

Ancak prensipte Almanya ile ABD’in istihbarat servislerinin işbirliği konusundaki çizgilerinin nerden geçtiğinin belirlenmesi gerektiğini belirten Clinton, iki ülkenin güvenliği için bu işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

 

‘’Şansölye Merkel’in telefonun dinlenilmesi kesinlikle yanlıştı’’ diyen Merkel, ABD Başkanı’nın da açık şekilde bunun kabul edilemez olduğunu söylediğine işaret etti.

 

Clinton, istihbarat konusundaki işbirliğinin sınırları nerde olduğu üzerine çalışılması gerektiğini ifade etti.

 

ABD Başkanı Barack Obama’nın telefon dinlemesinden dolayı Merkel’den özür dilemediğinin hatırlatılması üzerine de ‘’Ben artık hükümette değilim ama şimdi özür diliyorum’’ ifadesini kullandı.

 

 

67 Comments