Hillary Clinton Türkiye’ye Destek İçin BM Konferansı İstedi

hhhhAvrupa ve ABD’de mülteci krizine ilişkin tartışmalar yoğun biçimde devam ederken ABD’de demokrat başkan adayı eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD’nin kabul ettiği Suriyeli mülteci sayısını 65 bine çıkarmasını istedi.

Clinton ayrıca, Birleşmiş Milletler’i (BM), çok sayıda mülteciyi barındıran Türkiye gibi Suriye’nin komşu ülkelerine yardım amacıyla da bir konferans düzenlemeye çağırdı.

Hillary Clinton, katıldığı CBS kanalındaki bir program sırasında ABD’nin Türkiye, Lübnan ve Ürdün gibi Suriye’nin komşu ülkelerine ve son dönemde Avrupa’ya akan mülteciler konusunda daha “güçlü” bir yanıt vermesini, kabul ettiği Suriyeli mültecilerin sayısının mevcut 5-10 binlik düzeyden 65 bine çıkarılması gereğini savunurken mülteci krizi konusunda “ABD, dünyaya liderlik yapmasını istiyorum” dedi.
Program sırasında BM’ye konferans düzenleme çağrısında bulunan Clinton, söz konusu konferans sırasında dünyanın önde gelen ülkelerinin Suriye’den kaçan insanları belirlenecek sayılarda kabul etme ve Türkiye, Ürdün ve Lübnan’ın çok sayıda sığınmacıyı barındıran ülkelere destek taahhüdünde bulunmasını önerdi.

Bu arada, Hillary Clinton, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) Türkiye’de sürdürdüğü ılımlı Suriyeli muhaliflerine yönelik “eğit-donat” programına da değinirken “başarısız bir programımız var” eleştiriside bulundu.

WSJ: OBAMA YÖNETİMİ “EĞİT-DONAT” PROGRAMINA SON VERMEYİ DEĞERLENDİRİYOR

Hillary Clinton’un açıklamalarını yansıtan Wall Street Journal Gazetesi ise, “eğit-donat” programına ilişkin olarak da üst düzey ABD komutanları programın kapsamında eğitilen çok az sayıda Suriyeli’nin savaş alanlarında mücadele ettiği açıklarken “Obama Yönetimi, programa son vermeyi değerlendiriyor” diye yazıyor.

4 Comments