Hillary Clinton’nın E- Postaları Sızdırıldı Çok Özel Sırlar Ortaya Saçıldı

hilllABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’a yazılan e- postalar pasına sızdırıldı.

Hillary Clinton’a yakın isimlerden Sidney Blumenthal’ın Bakan’a yazdığı Libya e-postalarının içeriğinde çok özel sırlar ortaya çıktı.

New York Times’ın haberine göre, Blumenthal’ın her hangi bir resmi görevi yokyu. Ama Hillary Clinton’aın en yakınındaki isimlerden biri olarak biliniyordu. İlk e-postasının tarihi 8 Nisan 2011. E-postada, İngiliz diplomatların ve gizli servis MI6 ajanlarının, isyanın çıkmaza girmesi durumunu göz önünde bulundurarak Kaddafi yönetimi ile gizli kanalları açık tuttuğu belirtiliyor.

Blumenthal, Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi ile MI6 ajanlarının görüştüğünü ve babasından iktidarı alması durumunda iki ülke arasındaki ilişkileri ve uygulanacak reformları konuştuklarını ileri sürdü.

E-postada, Libyalı “isyancıların” İngiltere’ye kuşkuyla yaklaştığı, rejim içerisinde gizli iletişim hatları bulunduğundan şüphelendiği ve Londra’nın isyanın çıkmaza girip Kaddafi ailesinin iktidarda kalmasından tatmin olacağını düşündükleri yazıyor.

3 Haziran 2011 tarihli bir e-postada da, baba Kaddafi’nin yargılanmamak kaydıyla sürgüne gitmesinin ve yerine Seyfülislam’ın liderliğinde muhaliflerin de bulunduğu bir hükümetin geçmesinin tartışıldığı yazıyor.
Kaddafi linç edilerek öldürüldükten sonra, 8 Mart 2012’de gönderilen bir başka e-postada ise, Blumenthal, Fransa ve İngiltere’nin Libya’nın doğusundaki muhalifleri bir yarı-özerk bölge kurmaları yönünde cesaretlendirdiğini ileri sürüyor.

İddiaya göre plan, yeni Libya hükümetinin Fransız iş dünyasını yeterince “ödüllendirmediğini” düşünen dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin danışmanları tarafından hazırlandı.

MI6’in plana dahil oluşu ise, doğrudan Başbakan David Cameron’ın ofisinin talimatıyla gerçekleşti.

E-postaya göre, İngiliz ve Fransız gizli servisleri, Bingazi’de kurulacak bir yarı-özerk yönetimin o bölgedeki iş olanaklarını organize edebileceğini düşünüyorlardı.

Hillary Clinton, bu e-postayı danışmanı Jake Sullivan’a yönlendirerek ne düşündüğünü sordu. Sullivan’ın cevabı, “zayıf bir komplo teorisi” oldu.

57 Comments