Hindistan Merkez Bankası Dört Yıl Sonra Faiz Artırdı

Artan enflasyon endişeleri, Hindistan Merkez Bankası’nın Çarşamba günü dört yıldan beri ilk defa politika faizini yükseltmesine neden oldu.

Hindistan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (MPC), repo faiz oranını 25 baz puan artırarak yüzde 6,25’e yükseltti. RBI Gov. Urjit Patel gazetecilere verdiği demeçte, komitenin “tarafsız duruşa devam etmemiz ve son aylarda ortaya çıkan enflasyon hedefine yönelik risklere cevap vermemiz için yeterli belirsizliğin olduğunu hissettiğini” söyledi.

Küresel petrol fiyatlarındaki hızlı artış ve zayıflayan rupinin etkisiyle enflasyon endişeleri artmış ve Hindistan’ın ekonomisi Ocak-Mart çeyreğinde yıllık% 7,7 gibi güçlü bir hızla büyüyerek tüketici harcamalarında potansiyel bir artışa neden olduğu belirtildi..

Oran kararının ardından, Hindistan’ın 10 yıllık gösterge tahvil getirileri, politika beyannamesinden önceki yüzde 7,83’ten 17 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviye olan yüzde 7,91’e yükseldi. Rüyan, ilantan önce 67.05’ten dolara 66.95’e yükseldi.

Hindistan’ın ana borsa endeksi Çarşamba günü elde ettiği kazanımlara ilave olarak, RBI’nin tahvil ticareti zararlarını yaymak için bir hamleyi uzatmasından sonra, devlet borç verenlerin hisseleri yükselirken, bu da kötü borç yüklü olanlar üzerindeki baskıyı hafifletti.

RBI’nin açıklamasına göre yüzde 0,6 oranında olan endeks, yüzde 0.9 oranında değer kaybetti.

RBI, Çarşamba günü, 2018-19 mali yılının ikinci yarısı olan enflasyon projeksiyonunu Mart 2019’da sona eren bir önceki yılın yüzde 4,4’ünden yüzde 4,7’ye yükseltti..

Ters repo oranı 25 baz puan artarak yüzde 6,00’a yükseldi.

Hindistan’ın yıllık tüketici enflasyonu Nisan ayında yüzde 4,58 seviyesindeydi, altıncı ayda ise RBI orta vadeli yüzde 4 hedefine ulaştı.

123 Comments