H&M Giyim Firması Bu Kıyafetler Nedeniyle Özür Diledi!

kurdish-female-fighters-HM-jumpsuit1H&M markasının yeni sonbahar/kış koleksiyonunda yer alan kıyafetler, bu ayın ilk günlerinde dergi sayfalarını ve interneti süslemeye başladı. Ancak kıyafetlerden biri, diğerlerinden farklıydı.

Yüksek belli bir kemer ve siyah zımbalı botlarla tamamlanmış, haki yeşili büyük cepli tulum, kısa süre içinde internet kullanıcılarının tepkisini çekti. Özellikle Kürt çevreleri, bunun Kürt kadın savaşçıların kıyafetlerine benzediğini söyleyerek H&M firmasını, Kürt mücadelesini alay konusu yapmakla suçladı. Bazı internet kullanıcıları ise “Bu da Peşmerge modası mı” diye tepki göstermişti.
H&M gelen tepkiler üzerine yazılı bir açıklama yapmak zorunda kaldı:

“Bu tasarım nedeniyle bazı çevreleri incittiysek, bundan derin üzüntü duyuyoruz. Amacımız asla bu değildi. H&M olarak her zaman müşterilerimizden gelen talepleri dinlemeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz sezonlarda tulumlara yönelik yoğun bir talep vardı ve biz de yeni koleksiyonumuzda farklı kumaşlarda ve farklı renklerde tulumlara yer verdik. Sezonun moda renklerinden biri olan haki yeşili tulumlar da büyük bir koleksiyonun bir parçası.”

İşte tepkilerin odağındaki o kıyafet:

 

video-undefined-21FF0F5800000578-45_636x358

18 Comments