Hollandalı Mimardan Mülteciler için Akdeniz’de Yapay Ada

Hollandalı ünlü bir mimar, mülteci sorununa çözüm bulabilmek için Akdeniz’de “yapay ada şehir” konsepti geliştirdi.

2087077_1

The Washington Post gazetesinin haberine göre, Hollanda’daki dizayn ve mimarlık şirketi TD’nin patronu olan Theo Deutinger, Akdeniz’i aşarak Avrupa’ya ulaşmaya çalışan mültecilerin yaşayabileceği bir “ada-şehir” tasarladı. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) verilerine göre, sadece geçtiğimiz hafta çoğu Suriyeli 1000’den fazla mülteci Akdeniz’de öldü ya da kayboldu. Soruna çözüm bulabilmek için birçok fikir ortaya atılıyor. En ilginçlerinden mimar Deutinger’den geldi: Tunus sahilleri açıklarında, mültecilerin kendilerini Avrupa’da gibi hissedebilecekleri bir yapay ada şehir inşa etmek.

Küresel ısınma sebebiyle deniz suyu altında kalma tehlikesiyle yüzyüze olan Hollanda’da, büyük kara parçaları inşa etme düşünceleri sıklıkla dile getiriliyor. Böyle bir projenin Akdeniz’de hayata geçirilebileceğini düşünen Deutinger, tasarımını “Afrika’daki Avrupa” (EIA) olarak isimlendiriyor.

EIA’yı “İlk gerçek Avrupa şehri” olarak nitelendiren Hollandalı mimarın planına göre, yapay ada Tunus ve İtalya arasındaki deniz yatağına inşa edilebilir. Avrupa Birliği (AB), bu kara parçasını Tunus ve İtalya’dan 99 yıllığına kiralayabilir. Burada kendi anayasası, ekonomik ve sosyal sistemi olan ancak AB’ye bağlı ve AB’nin koruması altında yeni bir şehir-devlet oluşturulabilir. Deutinger, EIA’yı Tunus’ta yer almış antik şehir Kartaca’ya benzetiyor.

The Washington Post’a konuşan Hollandalı mimar, “EIA, Avrupa’nın bütününün bir parçası olan ancak hiçbir Avrupa devletine ait olmayan ilk şehir olabilir. Fransız ya da Hollandalı vatandaşların hiçbir zaman karşı oy kullanamayacağı bir AB Anayasası ile de yönetilebilir. EIA, mülteci sorunuyla baş edemeyen Avrupa Birliği için bir test alanı olabilir” yorumunu yaptı.

Habere göre, Deutinger’in projesi gerçekten kulağa hoş geliyor. Ancak en önemli soru şu: Bu proje ne kadar gerçekçi? Geçtiğimiz yıl, Mısır Al-Ahrar Partisinin kurucusu milyarder Naguib Sawiris de İtalya veya Yunanistan açıklarında bir ada satın almayı önermiş, hayatları pahasına Akdeniz’i geçen yüzbinlerce mülteciyi bu adaya kabul etmek istemişti.

IOM verilerine göre, geçtiğimiz 25 yıl içinde Afrika ve Ortadoğu’dan Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 20 binden fazla mülteci Akdeniz sularında can verdi.

17 Comments