Hz. İsa’da Aynı Nehirde Vaftiz Edilmişti

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu Prens William ile Cambridge düşesi eşi Kate’in üç aylık oğlu bugün özel bir törenle vaftiz edildik

Tören St James sarayındaki kraliyet şapelinde Anglikan kilisesinin en kıdemli dinadamı Canterbury başpiskoposu yönetiminde yapıldı.

Fakat, doğumuna gösterilen yoğun ve yer yer çılgınca çoşkulu ilgiden sonra vaftiz sade bir törenle yapıldı.

Tören öncesinde Prens George’un vaftiz anne ve babasının kimler olduğu da açıklandı.

Prens William ve Cambridge Düşesi Kate, Prens George’un vaftiz anne ve babası olarak Kraliyet ailesinden ve dostlarından oluşan bir liste açıkladı.

Cambridge Düşesi Kate oğlunun vaftiz törenine  yakası fırfırlı, beyaz bir elbise ve beyaz bir şapka ile katılırken, Kraliçe Elizabeth bu özel gün için açık mavi bir palto ve aynı renkte bir şapka tercih etti.

VAFTİZ ANNE VE BABALARI DA ŞAŞIRTTI
Kendi vaftiz babalarından biri Yunanistan Kralı Constantine olan Prens William ve Cambridge Düşesi Kate oğulları için geleneklere uygun olarak 7 vaftiz anne ve babası seçti.

Oliver Baker, Emilia Jardine-Paterson, Earl Grosvenor, Jamie Lowther-Pinkerton, Julia Samuel, William van Cutsem ve Zara Tindall’dan oluşan listede sadece Prens William’ın kuzeni Zara Tindall’ın Kraliyet ailesi mensubu olması şaşkınlık yarattı.

Kraliyet uzmanları seçilen isimlerin Kate ve William’ın çocuklarını olabildiğince normal yetiştirme kararının bir sonucu olduğunu belirtti.

Oliver Baker’ın Kate ve William’ın St Andrews üniversitesinden yakın bir arkadaşları olduğu belirtilirken, iç mimar Emilia Jardine-Paterson’ın Kate Middleton’ın Marlborough lisesinden arkadaşı olduğu açıklandı.

Vaftiz anneler arasında en çok dikkat çeken isim ise William’ın annesi Prenses Diana’nın yakın arkadaşı Julia Samuel oldu.

Yorumcular Prens William’ın oğlunun annesinin yakın arkadaşlarıyla daima bağlantıda kalmasını sağlamak için böyle bir tercihte bulunduğunu söyledi.

Uzun süre Prens Harry ve William’ın özel sekreterliğini yapan Jamie Lowther- Pinkerton’un ise Kraliyet ailesinin özellikle güvendiği bir isim olduğu açıklandı.

Törende Kraliçe Victoria’nın vaftiz töreni için 1840 yılında yapılan zambak desenli gümüş süs havuzu kullanılıyor. Havuz geleneklere uygun olarak İsa’nın da sularında vaftiz edildiğine inanılan Ürdün nehrinden getirilen su ile dolduruldu.

1 Comment