İbadi: PKK’nın Irak topraklarından Türkiye’ye Saldırmasını Kabul Etmeyiz

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, PKK’nın Irak topraklarını kullanıp Türkiye’ye saldırılarda bulunmasını kabul etmeyeceklerini söyledi.

Başkent Bağdat’taki Yeşil Bölge’de bulunan hükümet binasında basın toplantısı düzenleyen Irak Başbakanı Haydar el İbadi, PKK’nın Irak’taki varlığıyla ilgili, “PKK’nın Irak topraklarını kullanıp Türkiye’ye saldırılarda bulunmasını kabul etmeyiz. Anayasamız da buna izin vermiyor.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın Irak’a yapacağı ziyarete değinen İbadi, “Türkiye Başbakanının Irak ziyareti, karşılıklı ziyaretler ve ilişkilerin güçlendirilmesi kapsamında olacak. Türkiye ve tüm ülkelerle siyasi, güvenlik, ekonomik ve ticari ilişkilerimizin güçlendirilmesini istiyoruz” dedi.

DÜNYA ÜLKELERİNDEN İSTİHBARAT PAYLAŞIMI İSTEDİ

Musul’u IŞİD’den kurtarma operasyonuyla ilgili konuşan İbadi, güvenlik güçlerinin IŞİD’e karşı son günlerde ilerleme kaydettiğini, örgütün bitirilmesi için dünya ülkelerinden istihbarat paylaşımı konusunda destek talebinde bulundu. İbadi, Musul’da kurtarılan bölgelerde ailelere gıda karneleri dağıtılmaya ve okulların yeniden açılmaya başlandığını dile getirdi.

‘GÜVENLİK ZAAFİYETİ VAR’

Irak’ta teröre karşı açık bir savaş verdiklerini ifade eden İbadi, Bağdat, Necef ve Salahaddin’de yaşanan saldırılarla ilgili güvenlik zafiyeti olduğunu, başkent ve diğer kentlerdeki araç dolaşımının kontrolü konusunda güvenlik güçlerine yeni talimatlar verdiğini aktardı. İbadi, IKBY’nin petrol ihracatında daha fazla şeffaf olması gerektiğini de dile getirdi. Savunma ve İçişleri Bakanlıklarına bakanların atanması sorusuna ise İbadi, söz konusu bakanlıklara yakında adayların seçileceğini, milletvekillerinin kendisiyle dayanışma göstermesini istedi.

/

23 Comments