İbrahim Kalın: ABD ile Tek ihtilaf YPG

ibrahimCumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD ile aralarındaki tek ihtilafın YPG olduğunu ifade etti.
NTV’ye konuşan İbrahim Kalın, YPG konusunda ABD’lilerle uzlaşma olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Halep konusunda çatışmasızlık konusunda mutabıkız. Cerablus konusunda hemfikiriz. Ama biz bu YPG konusunda Amerikalılar’la halen ihtilaf halindeyiz. Halen YPG’ye verilen desteğin yanlış bir politikanın ürünü olduğunu düşünüyoruz.

Nihai hedef El Bab ve Rakka dahil olmak üzere Suriye sahasının tamamından DAİŞ’in temizlenmesidir. Eşzamanlı olarak Musul konusu da var. Musul’un da DAİŞ’ten temizlenmesi konusunda Irak Ordusu ve peşmergenin hazırlıkları var.

Bizim orada Başika kampımız var. Başika kampı bazı tahriklerle gündem yapıldı vesaire. Ama fiilen baktığınızda peşmergeleri ve Musul gönüllülerini eğittik. Zaten eğitim amaçlı bir kamp. Zaman zaman top atışları yapılarak DAİŞ hedefleri vuruldu.”
Başika benzeri bir kamp Suriye’de de kurulur mu? sorusu üzerine Kalın, “Sahadaki şartlara dinamiklere bakılır. Şimdiden bunu söylemek askeri ve siyasi açıdan doğru olmaz. Terör unsurlarının tekrar sınıra gelmesini önlemek için bu hattın derinlik kazanması gerekiyor. Terör unsurları tekrar sınırımıza gelebilir, başka planlar içinde olabilir” dedi.

Kalın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Fırat Kalkanı operasyonuna tam destek verdiğini ifade etti:

“YPG, PYD, PKK’nın koludur. DAİŞ’i başka bir terör örgütüyle ortadan kaldıramazsınız. Sayın Putin Fırat Kalkanı operasyonuna tam destek verdiklerini ifade etti. Sınırın DAİŞ’ten temizlenmesi konusunda bir itirazları söz konusu değil. Halep anlaşmasında da beraber çalışacağız. Esed rejiminin geleceği sadece Türkiye, Rusya arasında değil uluslararası gündemde de kalmaya devam ediyor. Zannediyorum bu süreçte Esed’i destekleyen ülkeler de onun meşruiyetini kaybettiğini görüyorlardır.”

(Ajanslar)

2 Comments