Tek Kişilik Uçan Araba Kitty Hawk Çok Yakında Piyasada

Larry Page’in kurduğu ve desteklediği Kaliforniya’daki uçan araç şirketi Kitty Hawk,Tek kişilik eğlence amaçlı uçan arabaların çok yakında piyasada olacağı müjdesini verdi.

Uçan araba elektrikli şarj pilleri ve iki kontrol çubuğuyla çalışıyor. Çarşamba günü Kitty Hawk web sitesine gönderilen son tasarımın fotoğraflarına ve videolarına göre insan boyutunda bir drone gibi görünüyor.

Daha erken bir prototip ile ilgil , 2017 yılının başlarında New York Times’da bir makale yayınlandı; makaleye göre  pilot koltuğun etrafına koruyucu ağlar ve iniş takımı olarak bir çift kırmızı uçlu duba bulunuyor.

Şirket, Flyer’ın yakında satışa çıkacağını belirtti, fiyatının ne kadar olacağı konusunda henüz bir bilgi vermedi.

Muhtemelen araç, su jeti paketine benzer şekilde, açık su üzerinde bir rekreasyon şekli olarak lüks tatil merkezlerine veya kulüplerde kullanılmaya başlanayacak.

Flyer, Kitty Hawk‘teki iki büyük girişimden biri olarak biliniyor. Cora adı verilen diğeri, dikey olarak inen ve  13 pervaneli, iki kişilik bir elektrikli uçak ve şehirlerde ulaşım alternatifi olarak tasarlandı. Şirket şu anda Yeni Zelanda’da Cora’yı test ediyor. Kitty Hawk kendi sitesinde,  uçağı “bir havayolu şirketine benzer bir hizmetin parçası” olarak sunacağını söylüyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

1 Comment