İklim Değişikliği Milyonlarca İnsanı Yerinden Edecek

Global Warming in Our World Exhibition printsÇevreciler, iklim değişikliği nedeniyle ciddi boyutlarda göçlerin yaşanacağı uyarısında bulunuyor.

Uluslararası iklim değişikliği anlaşmasının detaylarının hazırlandığı şu günlerde çevreciler, anlaşmanın toplu göçleri önlemeye ve tehlike altındaki toplumları yeni iklim koşullarına hazırlamaya yönelik maddelere de yer verilmesi gerektiğini savunuyor.

Birleşmiş Milletler Mülteci Dairesi’ne bağlı Uluslararası Koruma biriminin özel danışmanı olan Jose Riera, küresel ısınma nedeniyle yaşam alanları giderek daralan kutup ayılarının iklim değişikliğini sembolize eden en önemli görüntü olduğunu ancak insanların bu durumdan nasıl etkileneceklerinin henüz bu tartışmanın bir parçası olmadığını belirtiyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Dairesi farklı sebeplerden dolayı yerinden ve yurdundan olmuş 46 milyon mülteciye yardım ulaştırıyor. Uzmanlar, bu insanların büyük çoğunluğunun iklim değişikliğinin hızlı bir şekilde yaşandığı bölgelerde yoğunlaştığını belirtiyor. Jose Riera, iklim değişikliği nedeniyle yaşanacak toplu göçlerin Birleşmiş Milletler gibi tecrübeli organizasyonlara bile her anlamda büyük zorluklar çıkaracağını belirtiyor.

Dünya liderlerinin Paris’te bir araya gelerek, iklim değişikliği anlaşmasını imzalamasına on ay gibi kısa bir süre var. Birleşmiş Milletler Mülteci Dairesi’ne bağlı Uluslararası Koruma biriminin özel danışmanı olan Jose Riera, iklim değişikliğine bağlı toplu göçler konusunu ele almak için çok az bir süreleri olduğu uyarısında bulunuyor. “Umarız, taraflar iklim değişikliğinin insanlardan kaynaklandığını ve somut adımlar atılmadığı sürece toplu göçlerin giderek artacağının farkına varır” diyen Riera, bu adımları atarken de toplu göçleri önlemeye ya da toplu göçlerden kaynaklanabilecek sorunları çözmeye yönelik stratejilerin de kesinlikle anlaşmada yer alması gerektiğini belirtiyor.

Birleşmiş Milletler’in yerlerinden olan insanlarla ilgili bilgi toplayan merkezi, doğal afetler nedeniyle yaşadığı yerlerden göç etmek zorunda kalanlar hakkında da bilgi topluyor. Merkezin başkanı Alfredo Zamudio, istatistiklerin hiç de iyi görünmediğini belirtiyor.

1970 – 2013 yılları arasında ülke sınırları içinde yaşadığı yerden olan insan sayısının iki kat arttığını belirten Zamudio, 2013 yılında 119 ülkeden 22 milyon insanın yer değiştirmek zorunda kaldığını ve bu rakamın da aynı yıl iç savaş ve çatışmalar nedeniyle yerlerinden olan insanların sayısından üç kat daha fazla olduğunu belirtiyor.

2008 yılından bu yana 161 ülkede toplam 160 milyon insanın yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kaldığını belirten Zamudio, göç riskinin coğrafi dağılımına bakıldığında fırtına, sel ve depremlerin sıklıkla yaşandığı Asya ülkelerinin birinci sırada yer aldığını belirtiyor.

Uzmanlar, deniz seviyesinin yükselmesi ve küresel ısınma nedeniyle fırtına ve diğer atmosferik olayların sayı ve şiddetinin artmasıyla birlikte toplu göç riskinin de artacağı görüşünde.

Uluslararası Göç Organizasyonu başkanı Bernd Hemingway’e göre göçler sanıldığı kadar kötü değil. Hemingway, kontrol edilebildiği takdirde göçün faydalı olabileceğini ve doğru yasalarla da desteklendiğinde önemli bir adaptasyon stratejisi olabileceğini söylüyor.

Çevreciler, iklim değişikliği yasalarının göçe daha fazla önem vermesi gerektiğini savunuyor. Özellikle insanların evlerini ve yaşadıkları bölgeleri terk etmemelerine yönelik yasaların değerlendirilmesi gerektiğini belirten çevreci gruplar, planlı tehcirlerin en son çare olarak kullanılması gerektiğini savunuyorlar.

13 Comments

 • giant picture frame prop Reply

  27 December 2019 at 05:48

  … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: istanbulpost.com.tr/iklim-degisikligi-milyonlarca-insani-yerinden-edecek/ […]

 • imitation best swiss clone breitling Reply

  22 January 2020 at 15:14

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/iklim-degisikligi-milyonlarca-insani-yerinden-edecek/ […]

 • Ignou Synopsis Reply

  03 February 2020 at 17:54

  … [Trackback]

  […] There you will find 10783 additional Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/iklim-degisikligi-milyonlarca-insani-yerinden-edecek/ […]

 • 카지노사이트 Reply

  08 February 2020 at 23:58

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/iklim-degisikligi-milyonlarca-insani-yerinden-edecek/ […]

 • 카지노사이트 Reply

  27 February 2020 at 04:30

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/iklim-degisikligi-milyonlarca-insani-yerinden-edecek/ […]

 • 바카라사이트 Reply

  05 March 2020 at 11:57

  … [Trackback]

  […] Read More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/iklim-degisikligi-milyonlarca-insani-yerinden-edecek/ […]

 • kiu Reply

  07 March 2020 at 22:10

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/iklim-degisikligi-milyonlarca-insani-yerinden-edecek/ […]

 • 로미로미 Reply

  24 May 2020 at 20:03

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/iklim-degisikligi-milyonlarca-insani-yerinden-edecek/ […]

 • Earn Online Reply

  06 June 2020 at 04:57

  I very like this blog. Everything is cleared.

 • top10best.io/ Reply

  06 August 2020 at 09:03

  … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/iklim-degisikligi-milyonlarca-insani-yerinden-edecek/ […]

 • Online Vape Shop Reply

  23 August 2020 at 17:19

  … [Trackback]

  […] Find More here on that Topic: istanbulpost.com.tr/iklim-degisikligi-milyonlarca-insani-yerinden-edecek/ […]

 • Buy Medical marijuana online Reply

  27 August 2020 at 08:07

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/iklim-degisikligi-milyonlarca-insani-yerinden-edecek/ […]

 • coin signals scam Reply

  30 September 2020 at 11:32

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/iklim-degisikligi-milyonlarca-insani-yerinden-edecek/ […]

Leave a Comment