İlerleme Raporu Bugün Oylanıyor AB Bakanı Bozkır Rapor İçin Ne Dedi?

bozkırAvrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Brüksel’de katıldığı AB-Türkiye Ortaklık Konseyi’nin 53. toplantısının ardından İstanbul’da gazetecilerle bir araya geldi.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda bugün oylanacak İlerleme Raporu hakkında Bakan Bozkır, “Mevcut haliyle yaşanılabilir bir rapor” dedi. Bozkır, Türkiye’nin raporu iade etmesine sebep verecek ilavelerin PKK’nın terör örgütü listesinden çıkarılması önerisi ve 1915 olaylarının “soykırım” olarak nitelenmesi olduğunu söyledi.

Ancak bu konuda ilavelerin olmasının beklenmediğini ekledi. Türkiye’nin taslak rapora 26 konuda itirazda bulunduğunu ve bunların yarısının dikkate alındığını belirten Bakan, “Rapor, ortak kağıdımız haline geldi” dedi.

 
Bozkır, önümüzdeki dönemde AB ilişkileri konusunda önemli bir adımın, katılım müzakerelerinde ekonomik ve parasal politika ile ilgili 17’inci fasılın açılması olacağını belirtti. Bakan, fasılın haziran ayı içerisinde açılmasının “çok güçlü bir ihtimal” olduğunu belirtti.

 

Bir diğer önemli unsurun da Gümrük Birliği olduğunu belirten AB Bakanı, “3. ülkelerin AB’den elde ettiği hakları otomatik olarak Türkiye’den elde etmesine karşılık, Türkiye’nin 3. ülkeden o hakkı elde edememesi” nedeniyle yaşanan mağduriyeti giderilmesini son anda eklettiklerini belirtti. Bu sürecin 2016 içerisinde başlayacağını aktaran Bozkır, “AB Bakanı ve Başmüzakereciyim. Bu nedenle, AB ile tüm müzakereleri ben koordine ediyorum ve çeşitli konularda diğer bakanlarımıza yardımcı oluyoruz ve bakanlıklarla istişare ediyoruz” dedi.

 
AB ile vize muafiyeti sürecinin olumlu yönde ilerlediğini aktaran Bozkır, Türklerin Schengen vizesi için yılda 400 milyon euro ödediğini aktardi. Bakan, AB’nin elçilikler ve konsolosluklar için bunu ikame edecek kaynak yaratması gerektiğini not etti.

 

 

 

3 Comments