İlk Kez Bir AB Ülkesi Filistin’i Resmen Devlet Olarak Tanıdı!

İsveç Dışişleri Bakanlığı, Filistin’i bağımsız bir devlet olarak resmen tanıdıklarını açıkladı.

Yeni seçilen İsveç Başbakanı Stefan Löfven’in Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanımayı planladıklarını açıklamasından birkaç hafta sonra İsveç Dışişleri Bakanlığı beklenen kararı aldı. İsveç, Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanıdığını açıkladı.

İsveç Başbakanı Stefan Lofven, 3 Ekim’deki açıklamasında “İsrail ile olan sorunlar, uluslararası hukuka uygun olarak iki devletli çözüm ile aşılabilir” dedi.
Macaristan, Polonya ve Slovakya gibi ülkeler AB üyesi olmadan önce Filistin’i devlet olarak tanımıştı. İsveç, bu kararla Avrupa Birliği üyesi iken Filistin’i tanıyan ilk ülke oldu.

Filistin’den teşekkür, İsrail’den eleştiri
Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki, İsveç hükümetinin açıklamasından memnuniyet duyduğunu belirtmişti. Maliki yaptığı yazılı açıklamada, “Bağımsız devletini kurması ve geleceğini tayin etmesiyle ilgili Filistin halkının meşru haklarını destekleyen İsveç’e şükranlarımızı sunuyoruz” ifadesini kullandı..

Başbakanlık Sözcüsü Ofer Gendelman, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Başbakan Netanyahu’nun, söz konusu kararı kabul etmediğini kaydederek, Netanyahu’nun “İsveç’in Filistin devletini tanıma kararı tek taraflı bir adımdır. Tek taraflı adımlar, geçmişte imzalanan anlaşmalara aykırıdır ve barışı yaklaştırmak yerine uzaklaştırır” ifadesine yer verdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahson da ülkesinin Filistin’i devlet olarak tanıma kararından duydukları memnuniyetsizliği iletmek üzere İsveç Büyükelçisi’ni Pazartesi günü Dışişleri Bakanlığı’na çağırmıştı.

ABD ‘erken’ demişti
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ise, Filistin devletinin tanınmasını erken bulduklarını belirtmişti.

Psaki, “Filistin’in devlet olmasını kesinlikle destekliyoruz ama bu sadece daimi statü anlaşması ve iki tarafın birbirini karşılıklı tanımasına dayanan, müzakere edilmiş bir netice yoluyla olmalı” dedi.

121 Comments