Merkel Kaybetti İlk Kez Sol Partiden Bir Başbakan Seçildi

ramelow-marx-thueringen-lamdtagswahl Almanya’da Merkel’in Hristiyan Demokratik Partisi 24 yıldan sonra ilk kez Thüringen Eyaletinde seçimi kaybetti.  Almanya’nın Thüringen Eyaleti’nde Sol Parti, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller koalisyonunun başbakanlığına Sol Partili 58 yaşındaki Bodo Ramelow seçildi.

Thüringen Eyalet Parlamentosu’nda yapılan ikinci tur oylamada Sol Partili Bodo Ramelow 46 oy alarak gerekli çoğunluğa ulaştı.

 
Ramelow bugünkü oylamanın ardından yaptığı açıklamada, bütün görüş ayrılıklarına rağmen muhalefetle güvene dayalı bir işbirliği yapacağını duyurdu.

 
Thüringen’de 24 yıldır iktidarda olan Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) başbakanlık yarışına aday sokmadı. Hrıstiyan Demokrat Birlik’in Avrupa karşıtı, sağ popülist Almanya İçin Alternatif Partisi (AFD) ile birlikte parlamentodaki milletvekili sayısı 45.

 
Sol Parti, Sosyal Demokrat Parti ve Yeşiller’in milletvekili sayısı ise 46. Üç parti Eylül ayı ortasında yapılan eyalet seçimlerinden bu yana koalisyon kurmak için müzakereler yürütmüş, oluşturulan koalisyon sözleşmesini de üyelerinin onayına sunmuştu.

 
Erfurt’ta dün akşam gösteri düzenleyen bin 500 kişi, eyaletin yeni koalisyon hükümetini protesto etti. Kısa bir süre önce de Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve Başbakan Angela Merkel, Sol Parti’nin iktidara gelmesiyle ilgili çekinceleri olduğunu dile getirmişti. Endişelerin nedeni Sol Parti’nin kökeninin Demokratik Almanya’daki Komünist Parti SED’in devamında kurulan PDS’e dayanıyor olması. PDS 2007 yılında WASG ile birleşerek, Sol Parti adını almıştı.

 

 

 

 

 

 

 

3 Comments