İlkokul Öğretmeni Nasıl Çin’in En Zengin Adamı Oldu!

140919121851-jack-ma-thumbs-up-620xa19 Eylül’de Çin’in internet devi Alibaba Group, New York Borsası’na bugüne kadarki en yüksek değerle giriş yapan şirket oldu.

 
Sıradan bir ilkokul öğretmeni Ma Yun, şimdilerde bilinen adıyla Jack Ma. 1995 yılında, kimsenin internet hakkında hiçbir şey bilmediği yıllarda Chinapages adlı Çin’in ilk internet şirketini kuruyor. Her ne kadar bu girişim başarısız olsa da inancını kaybetmiyor ve “İnternet dünyayı değiştirecek diyor.” Onun bu sözüne kimse inanmayınca cümleyi “Bill Gates, internet dünyayı değiştirecek dedi” olarak düzenlediğini itiraf ediyor ve ekliyor, “O yıllarda Bill Gates bile bu konuda benimle hem fikir değildi.”

 

 

Bir gün 24 arkadaşını evine davet ediyor Ma. Onlara yeni girişim projesi Alibaba’yı anlatıyor. Sonuç mu? Haklı olarak 23 arkadaşı çeşitli sebeplerden bu işe girişmemesini söylüyor. Bu sebeplerden en önemli ikisi (1) parasının olmaması ve (2) teknoloji hakkında hiçbir şey bilmemesi. Finans sektöründe çalışan bir arkadaşı ise Ma’ya eğer gerçekten istiyorsa bu işe yönelmesini, başarısız olduğu taktirde nasıl olsa yine aynı noktaya geri döneceğini söylüyor.

“Ma o gün karar veriyor, çok çalışıp teknoloji hakkında her şeyi öğreniyor ve bu sayede Alibaba’yı kuruyor” demek isterdim ama gerçek bu değil. Dünya’nın en büyük internet şirketlerinden birinin kurucusu ve eski CEO’su Jack Ma, bugün bile internet teknolojisinin ardında yatanları bilmiyor ve bunu her konuşmasında üstüne basa basa belirtiyor. “Bence CEO’larının teknoloji hakkında hiçbir şey bilmemesi mühendislerimiz için bir trajedi” diye cümleye girse de çok güzel bir yöne çekiyor, “Öte yandan CEO’ları teknoloji konusunda hiçbir şey bilmediği için şanslılar. Çünkü bir CEO teknolojiden anlıyorsa her gün başında dikilip işinize karışır ve siz hiçbir projeyi tamamlayamazsın.” Tüm egolarından arınmış Çinli milyarder her konuşmasında ekibinden övgüyle bahsederken, şirketi yönettiği 14 yıl içerisinde hiçbir teknolojik konuda kendileriyle tartışmaya giremediğini de gülerek ekliyor.
Borç, harç inandığı ve o günlerde kendisinin dahi geleceği hakkında hiçbir fikri olmadığı Alibaba projesine girişiyor kahramanımız. 18 sene sonra bugün, borsadaki değeri 25 milyar dolara yükselmesi beklenen, toplam değeri yaklaşık 168 milyar dolar eden bir şirket haline geliyor. Walt Disney ve Boeing gibi devleri geride bırakması bir yana, Amerikalı rakipleri Amazon ve eBay’i katlıyor. Ma’nın kendi kişisel serveti ise yaklaşık 20 milyar doları buluyor.

Alibaba.com’un bugün 240 ülkede 50 milyon kullanıcısı bulunuyor. Grup bünyesinde bulunan tek şirket bu değil. Paypal’in rakibi AliPay’in 400 milyon, online alışveriş sitesi TaoBao’nun ise 200 milyon kullanıcısı var. Diğer bir deyişle, Alibaba Group üzerinden yapılan harcamalar, 1.4 milyar nüfuslu ülkede gerçekleşen tüm online alışverişin %80’i ediyor.

Peki ne yapar bu Alibaba? Şirketin odaklandığı tek bir hedef var; dünyanın neresinde olursa olsun Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri (KOBİ) teknoloji ile birbirlerine bağlayarak kolayca satış yapmalarını ve dev şirketlere kafa tutmalarını sağlamak. “Umudum iyi bir fikri olan gençlerin başarılı olmak için zengin bir babaya veya güçlü bağlantıları olan bir amcaya ihtiyaç duymamaları” diyor Jack Ma ve gazı veriyor, “Denemeye niyetli olduğun sürece başarılı olmak için her şansın var!”

İş kurmak istediğinde ona destek olacak birilerini bulmakta ne kadar zorlandığını belirten Ma, kurduğu şirketle şimdi tüm dünyada aynı problemle karşılaşan insanlara yardımcı oluyor. Çin’in kalkınmak için çok daha fazla şirkete ve istihdama ihtiyacı olduğuna, bunu sağlamanın ise KOBİ’leri güçlendirmekten geçtiğine inanıyor. “Küçük güzeldir” anlayışını savunan milyarder, hayranı olduğu Forrest Gump filmine gönderme yapmaktan da geri kalmıyor, “Karides yakalayarak servet elde eden insanlar gördüm ama balina yakalayarak bunu başaranı görmedim.”

4 Comments