IMF’ye Borcunu Ödeyemeyen Yunanistan Sınır İhlali Yaparak Petrol Arıyor

hhh300 milyar euroyu aşan borcunu çevirmeye çalışan Yunanistan, bir anlaşma olmaması durumunda, IMF’ye 5 Haziran’da yapması gereken 303 milyon borç ödemesini yapamayacağını duyurdu. Borç batağından çıkmanın bin bir türlü yolunu arayan Yunanistan bu kezde komşusu Arnavutluk’da sınır ihlali yaparak petrol aramaya başladı.
Yunan basınıda yer alan haberlere göre , Atina hükümetinin iki ülke arasında sınır oluşturan tartışmalı pir bölgesinde petrol sondajları yapacağını açıklamasının ardından Yunanistan ve Arnavutluk arasında kriz baş gösterdi. Tiran yönetiminin kendisine ait olduğunu iddia ettiği bölgede petrol arama kararı alan Atina’yı protesto ettiği belirtildi.
Tiran yönetiminin ayrıca Atina’dan bölgede yapacağı petrol arama çalışmalarının haritasının da kendilerine verilmesini istediği kaydedildi. Atina ise Tiran’ı ’Büyük Arnavutluk’ projesi peşinde koşmakla suçladığı belirtildi.

’Büyük Arnavutluk’ projesi Yunanistan’ın yanı sıra Kosova, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya topraklarının bazı bölümlerini kapsıyor.

63 Comments