Prof. Dhillo Menopoz Tedavisi İçin Hormonsuz İlaç Geliştirdi

Bu yazıyı aşağıdaki müzik videosu eşliğinde okumanızı tavsiye ederiz

Her kadının bir gün başına gelecek olan Menopoz dönemi beraberinde bir çok sıkıntıları da getiriyor. Özellikle ateş basmaları kadınları bu zorlu süreçte en çok zorlayan konu.

Yeni üretilen bir ilaç , sıcak basmaları olan menopozdaki milyonlarca kadının için hayatı değiştirecek.

Menopoz dergisinde yayınlanan bir analize göre, ABD’de  test edilen bir ilaç, rahatsız edici menopozun yan etkilerinin birkaçını hafifletmenin anahtarı ve hormon replasman tedavisine gerek kalmadan soruna çare olacak.

“Bu ilaç s gerçekten sıcak basmaları, uyku güçlüğü, kilo alımı ve zayıf konsantrasyon gibi menopoz etkilerinin çoğunu iyileştirme potansiyelinin çok büyük olduğu söyleniyor.

ilaşı ureten uzmanlar, ” İlacı deneyen katılımcılarımız çok dramatik ve çok çabuk değişim gösterdi.

bu yüzden çok heyecanlıydı ve bu yeni tedavi tipinin geleceği için büyük bir umut vaat ediyor.”

Postmenopozal kadınlarda yaklaşık yüzde 70’inde vazomotor semptomlar görülür – tanıdık sıcak basmaları – bazı durumlarda yıllarca sürer. Araştırma için MLE4901 olarak adlandırılan bu yeni ilaç, klinik çalışmalarda test ediliyorve postmenopozal semptomların azaltılması için umut  olduğu belirtiliyor.

Önceki “tedavi” yöntemleri., kan pıhtısına sebep olduğu gibi göğüs kanseri gibi yan etkileri olduğu kanıtlanan tamamlayıcı östrojenden ibaretti.

MLE4901 oral olarak alınıyor ve nörokinin B denilen bir beyin kimyasalının reseptöre bağlanmasını engelleyerek çalışıyor. Bu ikisi arasındaki etkileşim, östrojen eksikliğinden (örneğin menopozda olduğu gibi) beyindeki sıcaklığın düzenlenmesi ile ilişkilendirilendiriliyor.

Imperial College Londra Tıp Fakültesi’nden NIHR Araştırma Profesörü olan Waljit Dhillo: “Bileşen için – daha önce kullanılmamış olan rafta oturan bu yeni terapötik kullanımı belirleyebildik ve üç yıl içinde bu tür bir ilacın milyonlarca kadının hayatında somut bir fark yaratabileceğini gösterdik”, dedi.Daha önce yapılan çalışmalarda, kadınlara ekstra  beyin kimyasal nörokinin B verilmesi, sıcak basması ile sonuçlandığını gösterdi  ve insanlar arasındaki genetik farklılıklar, bazılarının diğerlerinden daha fazla kimyasal veya daha ağır postmenopozal belirtilere sahip olmasının nedeni olabilir.

Londra Imperial College ‘nde yapılan  çalışma, 40 ila 62 yaşları arasında, günde en az yedi kez sıcak basması yaşayan 37 kadını kapsadı. Gruplar 4 hafta boyunca günde iki kez MLE4901 veya aynı programda bir plasebo hapı aldı. İki hafta sonra gruplar tedavilerini değiştirdi.

Çalışmanın sonunda, MLE4901’i alanların sıcak basmaları sıklığı yüzde 72 oranında azaldı ve sıcak basmaların şiddeti yüzde 38 oranında azaldı. Bu iyileşme, ilacı aldıktan üç gün sonra başlamış ve tedavi süresince bir ay boyunca rahatlamanın  devam ettiği belirtildi.

Dhillo, “Bu bileşenin menopoz dönemindeki kadınların hayatlarını değiştireceğini zaten biliyorduk ve dört hafta içinde ateş basmalarının dörtte üçünden kurtuldular.” “Ancak bu yeni analiz, faydalı etkinin çok hızlı bir şekilde sadece üç gün içinde elde edildiğini doğruluyor.”

Uyku ve konsantrasyon üç gün sonra da arttı, bu da bir avantaj oldu. Araştırmacılar, bu gelişmelerin sıcak basmalarda azalma ile ilgili olabileceğini belirttiler.

Bütün bunlar umut verici, fakat daha fazla araştırmaya ihtiyaç var ve muhtemelen ilacın bir varyasyonu. MLE4901 ile ilgili daha önce yapılmış bir çalışma, birkaç katılımcıda karaciğer toksisitesi ile ilişkiliydi, bu da almayı bıraktıklarında çözüldü.

MLE4901 ile ilgili daha geniş çaplı çalışmalar ABD’de ve İngiltere’de, uyuşturucunun güvenliği ve etkinliğini anlamaya yardımcı olacak. Herhangi bir yeni ilaç gibi, ilaç ABD’de  piyasaya çıkmadan önce güvenlik ve etkinlik testelerinin tamamlanması gerekiyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

istanbulpost.com.tr’nin bu haberi link verilerek, değiştirilmeden başka mecralarda yayınlanabilir.

1 Comment