İngilizler Tembellikten Ölüyor!

article-2521076-19FD5A3C00000578-456_634x423Daily Mail gazetesinin haberine göre fiziksel egzersiz yapmama, her altı Britanyalıdan birinin ölümüne neden oluyor ve tebellik sigara içme alışkanlığı kadar insan sağlığı için tehlike yaratıyor.

Konuyla ilgili bilgiler Britanya Sağlık Bakanlığı kamu sağlığı ajansı Public Health England raporunda yer alıyor. Public Health England raporuna göre durum ABD’den daha kötü durumda bulunuyor. Buna göre Britanya’da kadınların yarısı ve erkeklerin üçte biri o kadar hareket ediyor ki genç yaşta hastalıklarla karşılaşıyorlar.
Britanya Sağlık Bakanlığı temsilcileri fiziksel egzersiz eksikliği yalnızca şişmanlamaya değil aynı zamanda pek çok alanda hastalıklara yol açıyor. Bu hastalıklar arasında kas ve eklem, depresyon, yüksek tansiyon, kalp, beyin kanaması ve diyabet gibi ciddi hastalıklar da bulunuyor. Bu hastalıkların tedavisi Britanya bütçesine yılda 17,6 milyar sterline mal oluyor.
Public Health England raporunda bu tür masrafların devam etmesi durumunda ülke ekonomisinin istikrarsızlıkla karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor. Bunun yanında raporda Britanyalılarn %63’ünün tembellikten dolayı doktorlarca tavsiye edilen haftada 2,5 saatlik fiziksel egzersizleri yapmadıkları vurgulanıyor.
60’lı yıllara kıyasla Britanyalılar artık 5 kat daha az spor yapıyorlar. Hollanda’da söz konusu doktor tavsiyesine %18, ABD’de ise %41 oranında uyulmuyor. Britanya Şişmanlama Sorunları Ulusal Forumu Sözcüsü Tam Fry ise yaptığı açıklamada ‘Hareketsiz bir hayat biçimi sigara içmekten daha fazla zarar veriyor’ dedi.

 

 

335 Comments