İngiltere Başbakanı, Suudi Arabistan’da Başörtüsü Takmadı Tartışmalar Başladı

İngiltere Başbakanı Theresa May, Ortadoğu turu kapsamında Suudi Arabistan’a resmi ziyaret yaptı. May, şeriat ile yönetilen ülkeye yaptığı ziyarette pantolon ve kollarını örten uzun bir bluz giyse de başörtüsü takmadı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Ürdün’deki temaslarının ardından ticaret ve ikili ilişkiler ana gündem maddeleri ile Suudi Arabistan’a bir ziyaret yaptı.
May, Dışişeri Bakanlığı’nın şeriatla yönetilen ülkede ‘kadınların başörütüsü takması gerekir’ yönündeki uyarısına rağmen başörtüsü takmamayı tercih etti.

Ancak May muhafazakar bir giyim tarzını tercih etti. Etek yerine koyu renk pantolon giyen May’in üzerinde de dirseklerini örten bir bluz vardı.

Özellikle Twitter’da bazı kullanıcılar May’in başörtüsü takmamasını tebrik ederek “rejime boyun eğmediği için May ile gurur duydukları’ yorumunu yaptı.

Kimisi de mesajlarında ‘laik kadınların eşit ve özgür’ oldukları vurgusunu yaptı.

İngiltere tarihindeki ilk kadın başbakan olan Margeret Thatcher da yıllar önceki Suudi Arabistan ziyaretinde uzun bir elbise giymiş ve saçlarını örten bir şapka takmıştı.
Suudi Arbistan’da kadınlara yönelik katı kısıtlamalara rağmen yabancı liderlerin bu giyim kurallarına uymasını gerektiren bir kanun bulunmuyor.

Eski ABD Başkanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama da 2 yıl önceki Suudi Arabistan ziyeretinde başını örtmemişti.

​Yine eski ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice da saçlarını örtmeyi reddetmişti.

 

22 Comments