İngiltere Başbakanı Yemeğe Davet Edilmedi

ttttAvrupa Birliği’nin (AB) 27 lideri, bugün Brüksel’de bir araya gelerek, İngiltere Başbakanı Theresa May olmadan Brexit müzakerelerinde nasıl bir tutum alacaklarını konuşacak.

Theresa May’in öğle saatlerinde İngiltere’ye dönmesi ve geri kalan 27 liderin akşam yemeği sırasında bu konuyu gündeme getirmesi bekleniyor.

İngiltere başbakanlık ofisi, Theresa May’in yemeğe davet edilmediğini açıkladı.

Avrupa Konseyi zirvesinde 27 lider tarafından görüşülecek konulardan biri, 1.5 yıl sürmesi beklenen müzakere sürecini, AB adına kimin yürüteceği. Avrupa Komisyonu’nun eski komiseri Michel Barnier’in söz konusu müzakereleri yürütmesi bekleniyor.

İngiltere’nin de katılacağı toplantılarda liderler ayrıca Avrupa’ya kitlesel göçü kontrol altına almayı, Ukrayna ile ilişkileri, NATO ile işbirliğini ve ekonomik meseleleri de görüşecek.Rusya’ya yönelik yaptırımların altı ay daha uzatılması bekleniyor, ancak yeni yaptırımların eklenmesi beklenmiyor.

Hollanda’nın bloke ettiği Avrupa Birliği ile Ukrayna arasında 2014’te imzalanan ortaklık anlaşması da masada olacak.

Hollanda, anlaşmanın Ukrayna’nın AB üyeliğine yönelik ilk adım olmadığından ve Ukrayna’yı savunma garantisi vermediğinden emin olmak istiyor.

AB’nin Türkiye ile yaptığı mülteci anlaşması da gündeme alınacak. AB liderlerinin Türkiye’ye taahhütlerini tekrar etmesi bekleniyor, ancak Avusturya Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını istiyor.

BBC Türkçe

3 Comments

 • Nicholas Carr Reply

  22 November 2019 at 18:04

  What’s up friends, I am again at this place, and reading this piece of writing related to SEO, its also a pleasant paragraph, therefore keep it up.

 • Nicholas Clark Reply

  26 November 2019 at 13:40

  I was extremely pleased to find this site. I want to to thank you for your time due to this fantastic read!! I definitely appreciated every little bit of it and i also have you bookmarked to check out new information on your web site.

 • Danial Tolin Reply

  07 November 2020 at 04:52

  At this time it seems like BlogEngine is the top blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

Leave a Comment