İngiltere Neden”Hidrojen”e Yatırım Yapıyor

Birleşik Krallık, yakıt hücrelerinin benimsenmesine ve genel olarak daha parlak bir hidrojen geleceğine yardımcı olmak için 27 milyon dolarlık bir fon sağladı.

İngiltere ilerde büyük hidrojen ekonomisine ev sahipliği yapacak olan İngiltere için fon, hidrojenin ülkede güçlü bir dayanak oluşturmasına yardımcı olacak. Birleşik Krallık’taki hidrojen  büyük ölçüde yakıt hücreleri ve hidrojen üretimi ile ilişkili yüksek maliyetlerden dolayı oldukça yetersiz. Hükümet bunu değiştirmeyi umuyor; ancak yeni yakıt hücresi teknolojisi ve daha iyi üretim yöntemlerinin geleceğine daha fazla para yatırıyor.

İngiltere’nin Enerji ve Temiz Gelişme Bakanı Claire Perry’e göre, hidrojen çok fazla şey vaad ediyor.  Hidrojenin etkili bir şekilde kullanılması için daha uygun hale getirilmeli ve ülkenin yakıt altyapısının katlanarak artması gerekecek. Çalışmanın finansmanı, ülkenin Sanayi Stratejisi aracılığıyla yönlendiriliyor. Finansmanın tam olarak nasıl bir hidrojen ekonomisi oluşturmaya ve maliyetleri düşürmeye yardımcı olacağı ve altyapıyı genişleteceği henüz bilinmiyor.

Hükümet yetkilileri, hidrojen yakıtına erişimi genişletmeye kararlı bir kuruluş olan Hidrojen Merkezi üyeleriyle toplantı yapacak. Birlikte, iki taraf, Birleşik Krallık’ın başarılı bir hidrojen ekonomisi inşa etmek için neler yapabileceğini belirlemek için çalışacak. Hükümetin, hidrojen ve yakıt hücrelerinin kullanımının çevresel hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabileceğinden, bu çaba üzerinde çalışmaya başlamak için sabırsızlanıdığı belirtiliyor.

Birleşik Krallık iklim değişikliğiyle mücadele etmek için emisyonlarına önemli ölçüde indirim yapmayı taahhüt ediyor. Bunu yapabilmek için “temiz ülke” ilkesini benimsemeye başladı.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

211 Comments