İngiltere Parlamentosu Önünde Terör Saldırısı

Londra’da parlamento binası önünde meydana gelen saldırıda iki kişinin öldüğü, ağır yaralılar olduğu bildiriliyor. Polis, başka bir bulguya rastlanana kadar olayın terör vakası olarak değerlendirildiğini açıkladı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da parlamento binası yakınında düzenlenen saldırıyla ilgili ayrıntılar gelmeye devam ediyor. AFP haber ajansı, saldırıda bir kadının yaşamını yitirdiğini, ağır yaralılar bulunduğunu bildirdi. Ajansın görgü tanıklarına dayandırdığı haberde bir otomobilin parlamentonun yakınındaki Westminster Köprüsü’nde yayalara çarptıktan sonra parlamento önündeki demirlere çarparak durduğu kaydedildi. SkyNews haber kanalı ise iki kişinin öldüğünü duyurdu.

 
Londra polisi yaptığı açıklamada, Westminster Köprüsü üzerindeki olayın “başka bilgiler elde edilinceye kadar terör vakası olarak değerlendirildiğini” bildirdi.

Londra polis teşkilatından yapılan açıklamada, aralarında polis memurlarının da bulunduğu yaralılar olduğu belirtildi, ancak rakam verilmedi. Komiser B.J.Harrington açıklamasında olayın sona erip ermediğine dair sorular konusunda spekülasyon yapamayacağı kaydetti. Harrington, olayla ilgili soruşturmanın terörle mücadele kapsamında yürütüldüğünü de açıkladı.

 
Avam Kamarası Başkanı David Lidington, parlamento arazisi içinde bir polis memurunu bıçaklayan bir saldırganın polis tarafından vurulduğunu açıklamış, başka vakaların da bulunduğunu, ancak henüz kesin bilgiler vermek için erken olduğunu söylemişti.

Parlamentonun yakınındaki Westminster Köprüsü üzerinde kısmen ağır kanamalı yaralıların bulunduğu bildiriliyor. Bir görgü tanığı, 40’lı yaşlarda Asyalı görünümlü bir erkeğin elinde bir bıçakla parlamentoya doğru koştuğunu gördüğünü, ardından üç el silah sesi duyulduğunu ve bıçaklı kişinin kanlar içinde yerde yattığını gördüklerini kaydetti.

 
Londra Ambulans Hizmetleri, Köprü üzerinde en az 10 kişiye müdahale edildiğini duyurdu. Ambulans Hizmetleri’nden yapılan açıklamada çok sayıda ekibin parlamento önündeki vakayla meşgul olduğu belirtilerek, ‘çok acil’ durumlar dışında ambulans hizmetlerinin aranmaması çağrısı yapıldı.

 
Polonyalı Bakan görgü tanığı
Polonya Dışişleri Bakanı Radek Sikorski, saldırı sırasında bir taksiyle Westminster’den ayrıldığını, takside e-postalarını kontrol ederken bir otomobilin metale çarpmasına benzer bir ses duyduğunu anlattı. Polonyalı Bakan, “Kafamı kaldırıp baktığımda kaldırımda bir kişi yatıyordu. Daha sonra sokakta ve kaldırımda yatan başka insanlar olduğunu gördüm. Toplamda en az beş kişi ağır yaralı görünüyordu” açıklamasını yaptı.

 

 

6 Comments