İngiltere Parlementosunun” Bağımsız Kürdistan Raporu”nda Çok Çarpıcı Detaylar

parliamentHaber: Hülya Karahan

İngiltere Parlamentosu Dış İlişkile Komitesi parlementosuna bir “Kürdistan raporu” sundu. Raporda çarpıcı ayrıntılar var işte o rapor ve ayrıntılar:

“Birleşik Kralık yeniden Irak Kürdistan’nında etkili olmalıdır.Aksi takdirde bölge bizim değerlerimiz paylaşmayan bir yapıya dönüşme riski taşıyabilir.”

Komitenin genel başkanı Rt Hon Sir Richard Ottaway daha sonra sözlerine şöyle devam etti.

“Eğer Demokrasisi geliştirilirse Irak Bölgesel Kürdistan’ı benzesizdir, her zamankinden çok ihtiyacımız olan hoşgörü ve istikrarın cenneti olacaktır. Bölgedeki diğer güçler için çok ömenemli bir köprü görevini görecektir.Irak bölgese Kürdistan’ı stratejik öneme sahiptir. Ayrıca IŞİD’e karşı anahtar bir rol üstlenmekte, müthiş bir gaz ve petrol rezervine sahiptir. Oraya hükümete ve iş dünyasına danışmanlık yapmak üzere daha fazla insanımızı göndermeliyiz. Giden uzmanlarımız Irak ve Suriye’deki durumla ilgili ve kontrr terörizm ile ilgili danışmanlık hizmeti vermeliler. Kısaca bizim diplomatlarımız otel oadalarında değil Erbilde uygun ofislerde çalışmalılar.”

Kürdistan’nın bağımsızlığı orta vade de mümkün olabilir.

Raporda Irak’ın bütünlüğünün hiçbir zaman bu kadar sorgulanmadığını Bölgesel ırak Kürdistan’nın  bağımsızlığının önemli bir ihtimal haline geldiği belirtildi.
Rapor: “Şu anda İngilterenin önceliği Araplar ve Kürtler’e IŞİD’ karşı savaşma çağrısı yapmaktır. Birleşik Kralık asla bölgelinin geleceği ile ilgili soru işaretleri bırakmamalıdır. Kürdistan Bölgesel Hükümet (KRG) ile pozitiv ilişkiler kurmalı ve eğitimde, ticarette, savunmada ve istihbarat alışverişinde anahtar partner olmalıdır .KRG belki başka başka taraflardan yardım isteyebilir.”

Rapora göre Bölgesel Kürdistan Hükümeti demokrasisini ve insan hakları konusunu geliştirmek istiyor İngiltere ile elel omuz omuza çalışmak istiyor.
Peşmerge desteklenmeli ama ” reform ajandası” gerekmektedir.
Komite ayrıca Bölgesel Irak Kürdistan’nın askeri gücü Peşmerge’nin hem askeri ekipman hemde eğitim açısından desteklenmesi gerektiğini belirtti.
Rapor ayrıca,  Birleşik Krallık ve Erbil arasında direkt uçuşların başkaması için bürokratik engellerin kaldırılmasını istedi. İngiltere ve Bölgesel Kürdistan Hükümeti arasında ticaretin geliştirilmesi için gerekli altyapının kurulması gerektiği belirtildi.
Saddam zulmünü Soy kırım olarak tanımak
Raporun final bölümünde Saddam Hüseyin’nin 1980 yılında Kürtlere karşı uyguladığı zulmün Birleşik Krallık tarafında “soykırım”olarak anılması istendi.

44 Comments