İngiltere ‘potansiyel’ IŞİD Üyelerinin Pasaportlarını İptal Edecek

david-cameron_2114101bİngiltere’de hükümetin açıkladığı yeni “terörle mücadele stratejisi” kapsamında, aileler IŞİD gibi örgütlere katılacaklarından şüphe ettikleri çocuklarının pasaportunu iptal ettirebilecekler.

 
BBC Türkçe’nin haberine göre, İngiltere polisi şimdiye kadar 700 İngiliz vatandaşının IŞİD gibi örgütlerin saflarında savaşmak için Irak ve Suriye’ye gittiğini tahmin ediyor. İngiltere Başbakanı David Cameron bu tablo karşısında alacakları önlemleri açıklarken, “Yüzlerce İngiltere vatandaşının IŞİD saflarına katılmasına neden olan İslami aşırılık zehrini yenilgiye uğratacaklarını” söyledi. Cameron ayrıca İngiltere’ye göç edenlerin entegrasyon sürecinde yaşanan sorunlara çözüm üreteceklerini belirtti.

Hükümetin açıkladığı yeni “terörle mücadele startejisi” şu önlemleri kapsıyor:

Aileler IŞİD gibi örgütlere katılacaklarından şüphe ettikleri çocuklarının pasaportunu iptal ettirebilecekler. Daha önce bu şüpheyle 16 yaşındaki çocukların pasaportu iptal edilebiliyordu. Yeni stratejiyle uygulamanın 17 ve 18 yaşındaki kişileri de kapsaması öngörülüyor.

Radikal vaizlerin internette paylaşımda bulunmaları engellenecek.

Ülkede Müslümanlar arasında şeriat hükümlerinin ne derece uygulandığı ve bunların İngiltere yasalarına ne kadar uyumlu olduğunu belirlemek için soruşturma başlatılacak.

Aşırılık yanlısı faaliyetleri nedeniyle hüküm giyenlerin çocuklarla çalışmaları yasaklanacak.

Bu öneriler kapsamında, tehdit arz ettiği düşünülen kişiler, radikalleşmelerinin önlenmesi için zorunlu eğitime tabi tutulacak.

Aşırılık yanlısı faaliyetleri desteklediği düşünülen mekanların kapatılması için yerel yönetimlerin yetkisi artırılacak.

Radyo televizyon denetim kurulunun aşırılık yanlısı yayınlara müdahale edebilmesini sağlayacak düzenlemeler yapılacak.

Servis sağlayıcılarından da internetteki aşırılık yanlısı içeriği kaldırmaları istenecek.

Hükümetin önerileri İslamafobi tartışmalarını da beraberinde getirdi. Britanya Müslümanlar Konseyi’nden Mikdat Versi, yeni stratejinin Müslümanları “yabancılaştırma” riski taşıdığını söyledi.

120 Comments