İngiltere Türkiye’den Neden Özür Diledi?

İngiliz yetkililer, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Londra’da İngiltere Başbakanı David Cameron ile görüşmesi sırasında, PKK yanlısı bir grup tarafından gerçekleştirilen protesto gösterisi sırasında yaşananlardan dolayı Türk tarafından özür diledi.

İngiltere hükümetinin, Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun İngiliz mevkidaşı David Cameron’la görüşmesi sırasında Başbakanlık binasının önündeki protesto gösterisinde gelişen arbede nedeniyle Türkiye’den özür dilediği öğrenildi.

 

İngiltere hükümetinden İş, Yenilik ve Ticaret Bakanı Sajid Javid, Başbakan Davutoğlu’nu dün akşam Mandarin Otel’de Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu’nun düzenlediği Türkiye-İngiltere İşadamları Yemeği’nin ardından kaldığı otelde ziyaret etti.

 

Sözkonusu görüşmede, İngiliz Bakan, Davutoğlu-Cameron görüşmesi sırasında dışarıdaki protestoda yaşanan arbededen dolayı İngiliz hükümeti adına özür diledi.

 

Javid ayrıca, Başbakan Davutoğlu’nun İngiltere ziyaretinde, iki ülke arasında yenilik, araştırma ve ticaret birliğinin derinleştirilmesine katkı sağladığını, ileri dönemde ise Türkiye’ye yapmayı planladığı ziyaretle de ivme kazanan ilişkilerin daha da geliştirilmesi için çaba sarfedileceğini dile getirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiliz mevkidaşı David Cameron’la yaptığı görüşme sırasında başbakanlık konutu çevresinde toplanan bir grup PKK’li tarafından protesto edilince polis müdahale etti.

 

Bina önünde güvenlik önlemi alan polis, birçok kişiyi gözaltına aldı.

 

İngiliz yetkililer, üzüntü verici eylemlerin tekrarlanmaması için her türlü tedbiri alacaklarını ifade etti.

17 Comments