İngiltere ve İran Yeniden…

inggggggggggDiplomatik ilişkilerini 20011 yılında  sonlandıran İngiltere ve İran, yeniden somut yakınlaşma adımları atıyor. Her iki ülke pazartesi günü yaptıkları açıklamada, karşılıklı olarak ülkelerine temsilci göndereceklerini bildirdi. İki ülkenin, gelişmelere göre yeniden karşılıklı büyükelçi gönderebileceklerini görüştükleri diplomatik çevrelerde konuşulmaya başlandı.

İngiltere İran’a, diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılabilmesi kapsamında, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nda görevli ve İran’ı yakından tanıyan uzman Ajay Sharma’yı maslahatgüzar olarak atadı. Tahran yönetimi ise İngiltere’ye yerleşik olmayan masalahatgüzar olarak Muhammed Hasan Habibullahzade’yi göndereceğini açıkladı. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İran Fars haber ajansına, Habibullahzade’nin İran’ın Londra’daki binasını teftiş edip, Londra’daki İran Konsolosluğu’nu iyileştirmeye hizmet edeceğini açıkladı.

Londra ve Tahran ilişkileri, yüzlerce İranlının, 2011 yılında Batılı devletlerin yaptırımlarını protesto etmek amacıyla İngiltere’nin Tahran’daki büyükelçilik binasına saldırması sonucu gerilmiş ve diplomatik ilişkiler sonlandırılmıştı. İngiltere, Tahran’daki büyükelçilik çalışanlarını geri çağırırken İran, Londra’daki büyükelçiliğini kapatmıştı.

Hâlihazırda İran’ı İngiltere’de Umman, İngiltere’yi ise İran’da İsveç temsil ediyo

1 Comment