İngiltere’de Mağazalar Restoranlar Bir Bir “Kapanıyor”

En son İngiltere’de perakendeci Poundworld’un, mağazalarını kapatacağı açıklandı. Firmanın Yöneticileri tayin etmesi ve 5,100 kişiyi de işten çıkarması bekleniyor.

R Sermayesi ile yapılan görüşmeler çöktü, zincirin başka bir seçeneği olmadığını bu yüzden onlarca mağazasını kapatacağı belirtiliyor.

355 mağazaya sahip olan ve haftada iki milyon müşteriye hizmet veren Poundworld, aynı zamanda Pazarlıklı Buys markası adı altında işlem görüyor.

Geçtiğimiz hafta, mağaza z zinciri Fraser of Fraser, perakende satış sektöründeki “temel değişime” uyum gösterme gerekliliğini öne sürerek, 59 mağazasının 31’ini kapatacağını açıkladı.

Düşen tüketici güveninin, artan genel giderlerin, zayıf pound, İnternet’de alışverişin büyümesinin bir kombinasyonu, geleneksel perakendecilere zor günler yaşatıyor.

Elektronik zinciri Maplin ve oyuncak zinciri Toys ‘R’ Us, bu yılın başlarında çöküş yaşadı. Mothercare ve Carpetright gibi diğer High Street zincirleri de hayatta kalmak için mağazaları kapatmak zorunda kaldı.

İtalyan zinciri Carluccio‘lar, pizza restoranı Prezzo ve burger zinciri Byron gibi restoran zincirleri de, yüksek maliyetler ve artan rekabet ile satışların neredeyse üç kat üç  düşmesin ardından şubelerini kapatmak zorunda kaldı.

Merkezi West Yorkshire’da bulunan Poundworld, 2004’te kuruldu, ancak kökenlerini “1974’e ve Wakefield, Batı Yorkshire’daki bir pazar tezgahına” kadar uzanıyor.

2014 yılında Poundland’ın kurucusu Chris Edwards, rakipleri Poundstretcher ve Poundland arasındaki yoğun rekabet hakkında merkezi bir rol aldı.

2015 yılında Poundworld’de çoğunluk hissesini satın alan yatırım şirketi TPG, toprak sahipleri ve alacaklıları geçen ay yeniden yapılanma konusunda anlaştıkları restoran zinciri Prezzo’yu da kontrol ediyor.


Başlat:

35 Comments