Irak’lı Yetkiliden Şok açıklama: Türkiye’yle Savaşırız

sadIrak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkan “IŞİD’le savaşıyoruz, Türkiye’yle de savaşabiliriz. Bu çok normal”dedi.

Rûdaw’a konuşan Hakim Zamili, “Türk askeri Irak’tan çekilmezse IŞİD’e bulundukları muamelede bulunacaklarını” iddia ederek, “IŞİD’le savaştıkları gibi Türkiye’yle de savaşabileceklerini” söyledi. Zamili, ardından “Bu çok normal” diye ekledi.

Bağdat’ın, Türk birliğinin Irak’a geleceğinden haberdar olduğu konusunda da Hakim Zamili, “Bunlar doğruluktan uzak haberlerdir” dedi.

Sadr’ın milletvekili

Mukteda es-Sadr’a bağlı El-Ahrar Bloku milletvekili olan Zamili, bugün Irak Parlamentosu’nun Musul’a bağlı Başika bölgesine gelen Türk birliği konusunda toplanacağını ve gerekli kararın alınacağını söyledi.

İran birlikleri hakkında ise Zamili, “İran’ın bir tek tankı ve topunun Irak topraklarına gelmediğini, yaklaşık 100 askeri danışmanın ise Heşdi Şabi milis teşkilatı ile orduya yardım için ülkede bulunduğunu dile getirdi.

Hakim Zamili ayrıca, “Türkiye askeri eğitim konusunda Irak’a yardım ederse, onu karşılarız. Ancak hiçbir şekilde Türk birliklerinin burada olmasına razı değiliz. Her şekilde karşılarında olacağız” dedi.

Ulusal Güvenlik Komsiyonu 6 Aralık’ta Haydar Abadi başkanlığında toplanmıştı.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, Türk birliğinin Bağdat’ın bilgisi dışında geldiği açıklanmış ve durum “Egemenlik hakkına saldırı” olarak değerlendirilmişti.

Irak Başbakanlık Ofisi’nden dün yapılan açıklamada ise, Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin Hava Kuvvetleri’ne, “Ülke egemenliğini korumak için teyakkuz durumuna geçin!” talimatını verdiği duyurulmuştu.

4 Aralık’ta Musul’un Başika bölgesine bir Türk birliği, tanklar ve ağır silahlarla intikal etmişti.

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum ile Başbakan Haydar Abadi, Türk Ordusu’nun en kısa zamanda güçlerini bölgeden çekmesini istemişti.

Başbakanı Ahmet Davutoğlu ise, bu gelişmenin ardından Haydar Abadi’ye bir mektup yollayarak, “Irak Hükümeti’nin hassasiyetleri giderilinceye kadar Başika’ya kuvvet intikali gerçekleşmeyecek” demişti.

Ankara dün, yeni birliklerin bölgeye geçişini durdurmuştu.

3 Comments