Irak’tan Türk Askerlerine 48 Saat Süre

Irak Ulusal Güvenlik Meclisi, Kuzey Irak Kürt Bölgesi’ne gelen Türk askerlerinin Bağdat’ın izni olmadan giriş yaptığını ve birliğin çekilmesi için 48 saat süre tanındığını bildirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) bir birliği, 4 Aralık’ta IŞİD’e karşı Peşmerge Güçleri’ne destek vermek üzere Musul’un Başika bölgesine gelmişti.

Başbakan Haydar Abadi başkanlığında Ulusal Güvenlik Meclisi bugün toplandı.

Irak Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, toplantıda “Türkiye’nin ülkeye yaptığı askeri müdahelenin görüşüldüğü” belirtildi.

Açıklamada, “Türkiye, Merkezi Irak Hükümeti’nin rızası olmadan ve bilgilendirilmeden ülke topraklarına giriş yapmıştır. Bundan dolayı bu adım Irak’ın egemenliğine karşı ve komşu ülkeye yapılan saygısızlık olarak değerlendiriliyor” denildi.

Bağdat’ın, Ankara’ya karşı gerekli önlemleri almaya hakkı olduğu belirtilen açıklamada, “Sözkonusu güç 48 saat içinde çekilmediği takdirde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) başvurulacaktır” ifadelerine yer verildi.

Rûdaw’a konuşan Musul eski Valisi Esil Nuceyfi, Türk askerinin Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin bizzat talebi üzerine Başika’ya geldiğini ve Musul operasyonu için hazırlık yapıldığını söyledi.

Irak Başbakanı Haydar Abadi, bu gelişmenin ardından Türk Ordusu’nun en kısa zamanda güçlerini bölgeden çekmesini istemişti.

Haydar Abadi, yaptığı yazılı açıklamada, “Irak Hükümeti’ne bilgi vermeden geldiler. Türkiye’den herhangi bir güç talebinde bulunmadık” demişti.

32 Comments