İran Cumhurbaşkanı: ‘Kırbaç cennete götürmez’

34267 (1)İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cannes Film Festivali’nde jüri başkanını yanağından öperek selamlamasıyla ülkedeki muhafazakar kesimin tepkisine neden olan İranlı sinema sanatçısı Leyla Hatemi’yle ilgili tartışmalara son noktayı koydu:”Halkın durumu için endişelenme adı altında insanların yaşamlarına müdahale etmemeliyiz. Bırakalım insanlar cennet yolunu seçsin. Ancak kırbaç ve zor kullanarak insanları cennete götüremezsiniz” dedi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, katıldığı bir konferansta yaptığı konuşmasında, isim vermeden, Fransa’daki Cannes Film Festivali’nde jüri başkanını yanağından öperek selamlamasıyla ülkedeki muhafazakar kesimin tepkisine neden olan İranlı oyuncu Leyla Hatemi tartışmalarına değindi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Peygamberimiz hem müjdeleyici hem de uyarıcı idi. Biz de böyle olmaya çalışmalıyız. ‘Halkın durumu için endişelenme’ adı altında insanların yaşamlarına müdahale etmemeliyiz. Bırakalım insanlar cennet yolunu seçsin ancak kırbaç ve zor kullanarak insanları cennete götüremezsiniz” diye konuştu.

3 Comments