İran Cumhurbaşkanı Ruhani’den Trump’a: “İran’la Savaş, Tüm Savaşların Anası olur”

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Pazar günü ABD’yi uyardı. Ruhani, Donald Trump’a, “İran’la savaş, tüm savaşların anası” derken, iki ülke arasında barışı korumak gerektiğini söyledi.

İranlı diplomatlara  hitaben konuşan Ruhani, Trump‘a seslenerek ” Aslan kuyruğu ile oynamayın, bu sadece pişmanlığa yol açar” dedi.

Ruhani, 1979 İslam Devrimi ile iki ülke barışı terk ettiğini söyleyerek, “İran ile barışın tüm barışların annesi olduğunu ve İran ile savaşın tüm savaşların anası olacağı bilmeli” dedi.

“İran halkını İran‘ın güvenlik ve çıkarlarına karşı kışkırtamazsınız,” diyen Ruhani, Washington‘un İran’ın İslami hükümetini istikrarsızlaştırmak için gösterdiği çabalara atıfta bulundu.

Ruhani, Trump’un İran’daki petrol ihracatını durdurma tehdidinde bulunduğunu belirterek, İran’ın Körfez’de ve büyük bir petrol taşımacılığı yolu olan Hürmüz Boğazı’nda baskın bir konuma sahip olduğunu söyledi.

Siyasetin temelini anlayan herkes, “İran’ın petrol ihracatını durduracağız” diyemez” diyen Ruhani, tarih boyunca bölgesel su yolunun güvenliğinin garantörlüğünü yaptıklarını söyledi.

Üst düzey İran askeri komutanı Trump‘ın İran’ı istila etmeye hazırlanabileceği konusunda uyardı.

General Mohammad Baqeri, “Şu anki Amerikan hükümeti askeri tehditten söz etmese de, kesin bilgiye göre ABD, ordusunu askeri bir saldırı başlatmaya ikna etmeye çalışıyor” dedi.

 

6 Comments