İran Dini Lideri: “Batı İran’a Diz Çöktürmeyi Başaramadı”

obamadan-iran-lideri-hamaneye-gizli-mektup İran İslam Cumhuriyeti’nin dini lideri Ayatullah Ali Hameney ABD ve Avrupalı emperyalistlerin nükleer programı konusunda yapılan pazarlıklarda İran’a “diz çöktürmeyi” başaramadıklarını söyledi.

 

Hamaney’in yorumu İran ve dünyadan bir gurup müzakerecinin İran’ın nükleer programı ile ilgili görüşmelerin önümdeki yılda da devem etmesine karar vermesinin ardından ilk kez geldi…         İran’ın nükleer programıyla ilgili Viyana’da sürdürülen uluslararası müzakereler sıkı vienna-iran-nuclea_2826249bpazarlıklara sahne oldu. Taraflar, müzakere süresini uzatma kararı aldı.

 

Avusturya’nın baş”D, Rusya, Çin, İngiltere, ve Fransa) ve Almanya arasında yürütülen müzakerelerden sonuç alınamadı. Tarafların pozisyonlarının hala birbirinden uzak olduğunu belirten diplomatlar, müzakerelerin 2015 yılının temmuz ayına kadar uzatıldığını duyurdu. Batılı diplomatlar 1 Mart 2015’e kadar siyasi bir anlaşma sağlanması, 1 Temmuz 2015’e kadar da ayrıntıların belirlenerek sonuca ulaşılmasının hedeflendiğini kaydetti. Uluslararası toplumun müzakerelerdeki en önemli hedefi, Tahran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetleri kalıcı olarak azaltmasını sağlamak. Bunun için de Uluslararası Atom Enerji Kurumu tarafından güvenilir denetimlerin yapılması gerekiyor.

 

Tahran’ın temel beklentisi ise uluslararası toplumun uyguladığı ekonomik yaptırımları bir an önce kaldırması. Görüşmelere katılan tarafların dışişleri bakanları hafta sonu Viyana’da bir araya gelmiş, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier görüş ayrılıklarına rağmen iyimser olduğunu belirterek çözüme oldukça yaklaştıklarını söylemişti. İran kriziyle ilgili görüşmeleri ABC televizyonuna verdiği söyleşide değerlendiren ABD Başkanı Barack Obama da bir anlaşma sağlanmasının sadece ABD ile İran arasındaki değil, İran’la dünya arasındaki ilişkileri değiştirmeye başlayacağını dile getirdi. İsviçre’nin Cenevre kentinde 24 Kasım 2013’te varılan geçici anlaşmaya göre, 20 Temmuz 2014’te kadar kapsamlı bir anlaşmaya varılması öngörülmüş, ancak taraflar arasında farklılıkların giderilememesi üzerine müzakerelerin 24 Kasım 2014’e kadar uzatılmasına karar verilmişti.

25 Comments